logo
kriterij

Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во магдонос (суровини)?


магдонос (суровини) содржи 4.00 мг витамин Е или токоферол (магдонос (суровини) - Храна 100g)

магдонос (суровини) содржи:

- 116.00 калории (магдонос (суровини) - Храна 100g)

- 26.00 г јаглехидрати (магдонос (суровини) - Храна 100g)

- 0.50 g маст (магдонос (суровини) - Храна 100g)

- 1.80 g Протеини (магдонос (суровини) - Храна 100g)минерали

магдонос (суровини) содржи:

- 34.00 мг калциум (магдонос (суровини) - Храна 100g)

- 0.80 мг железо (магдонос (суровини) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (магдонос (суровини) - Храна 100g)

- 55.00 mg фосфор (магдонос (суровини) - Храна 100g)

- 460.00 mg калиум (магдонос (суровини) - Храна 100g)

- 9.00 мг натриум (магдонос (суровини) - Храна 100g)

витамини

магдонос (суровини) содржи:

- 2.31 мг Витамин А (ретинол или каротин) (магдонос (суровини) - Храна 100g)

- 0.09 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (магдонос (суровини) - Храна 100g)

- 0.05 мг витамин Б2 или рибофлавин (магдонос (суровини) - Храна 100g)

- 0.32 мг витамин Б6 или пиридоксин (магдонос (суровини) - Храна 100g)

- 22.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (магдонос (суровини) - храна 100g)

- 4.00 мг витамин Е или токоферол (магдонос (суровини) - Храна 100g)>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои храна има најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои храна има најмалку витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои слатководни риби имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои слатководни риби имаат најмалку витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои птици имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои птици имаат најмалку витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои морските риби имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои морските риби имаат најмалку витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои млеко има најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои млеко има најмалку витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои месо има најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои месо има најмалку витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои месни производи имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои месни производи имаат најмалку витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои масти и масни материи имаат најмалку витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои живина има најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои живина има најмалку витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои живина јајца имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои живина јајца имаат најмалку витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои еленово има најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои еленово има најмалку витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Е?


види исто така:

ВИТАМИН Б6 во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Б6?
Витамини и минерали во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамини и минерали?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Б1?
Храна богата со натриум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу натриум?
ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамин А?
Диета без Јагленохидрати Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку јагленохидрати?
ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамин Ц?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку калории?
ХРАНА ЗА телесната тежина Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу масти?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамини Б1?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


сардини (цела конзервирана вода) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајчиното млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
гуска ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, варени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
какао во прав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
варен мида ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржени колбаси ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сланина (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
караница (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сок од грејпфрут во лименки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
природен пчелин мед ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз зрна (не излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
репа, корен (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
брокули (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
полжав ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во сардини (цела конзервирана вода)?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во мајчиното млеко?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во гуска?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во бонбони (во просек)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во сардини (свежи)?
Масти во храната. Колку масти е таму во стаклен зрно ориз, варени?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more