logo
kriterij

Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во доматено (суровини)?


доматено (суровини) содржи 0.15 мг витамин Б6 или пиридоксин (доматено (суровини) - Храна 100g)

доматено (суровини) содржи:

- 22.00 калории (доматено (суровини) - Храна 100g)

- 3.70 г јаглехидрати (доматено (суровини) - Храна 100g)

- 0.30 g маст (доматено (суровини) - Храна 100g)

- 1.00 g Протеини (доматено (суровини) - Храна 100g)минерали

доматено (суровини) содржи:

- 11.00 мг калциум (доматено (суровини) - Храна 100g)

- 0.60 мг железо (доматено (суровини) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (доматено (суровини) - Храна 100g)

- 27.00 mg фосфор (доматено (суровини) - Храна 100g)

- 274.00 mg калиум (доматено (суровини) - Храна 100g)

- 3.00 мг натриум (доматено (суровини) - Храна 100g)

витамини

доматено (суровини) содржи:

- 0.33 мг Витамин А (ретинол или каротин) (доматено (суровини) - Храна 100g)

- 0.08 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (доматено (суровини) - Храна 100g)

- 0.04 мг витамин Б2 или рибофлавин (доматено (суровини) - Храна 100g)

- 0.15 мг витамин Б6 или пиридоксин (доматено (суровини) - Храна 100g)

- 30.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (доматено (суровини) - храна 100g)

- 0.27 мг витамин Е или токоферол (доматено (суровини) - Храна 100g)>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витаминот Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои слатководни риби имаат најмногу витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои слатководни риби имаат најмалку витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои птици имаат најмногу витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои птици имаат најмалку витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои морските риби имаат најмногу витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои морските риби имаат најмалку витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои млеко има најмногу витаминот Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои млеко има најмалку витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои месо има најмногу витаминот Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои месо има најмалку витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои месни производи имаат најмногу витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои месни производи имаат најмалку витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои масти и масни материи имаат најмалку витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои живина има најмногу витаминот Б6?
>> ВИТАМИН Б6 ВО ХРАНА Кои живина има најмалку витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои живина јајца имаат најмногу витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои живина јајца имаат најмалку витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои еленово има најмногу витаминот Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои еленово има најмалку витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Која храна има најмногу витаминот Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Која храна има најмалку витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Б6?


види исто така:

ВИТАМИН А во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин А?
Витамини во Храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамини?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калории?
Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамини и минерали?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамини Б1?
Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?
Минерали во Храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу минерали?
Диета без IRON Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку железо?
Витамин Б1 ВО ХРАНА кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамин Б1?
ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини Б6?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


црвена пиперка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка жито ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лист ( исхрана - калории, витамини, минерали )
торта со јаболки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
диња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (цела конзервирана вода) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвест ( исхрана - калории, витамини, минерали )
орев (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сок од грејпфрут во лименки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
портокал (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
калинка, слатка калинка (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (пржена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сок од домати, солени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боранија (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони - торта (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сончогледово семе ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен никулци ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Масти во храната. Колку масти е таму во црвена пиперка?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во пченка жито?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во лист?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во торта со јаболки?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во стаклен зрно ориз, суровини и?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во диња?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more