logo
kriterij

витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во смокви (свежи)?


смокви (свежи) содржи 0.07 мг витамин Б2 или рибофлавин (смокви (свежи) - Храна 100g)

смокви (свежи) содржи:

- 74.00 калории (смокви (свежи) - Храна 100g)

- 16.60 г јаглехидрати (смокви (свежи) - Храна 100g)

- 0.30 g маст (смокви (свежи) - Храна 100g)

- 1.10 g Протеини (смокви (свежи) - Храна 100g)минерали

смокви (свежи) содржи:

- 46.00 мг калциум (смокви (свежи) - Храна 100g)

- 1.20 мг железо (смокви (свежи) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (смокви (свежи) - Храна 100g)

- 31.00 mg фосфор (смокви (свежи) - Храна 100g)

- 238.00 mg калиум (смокви (свежи) - Храна 100g)

- 3.00 мг натриум (смокви (свежи) - Храна 100g)

витамини

смокви (свежи) содржи:

- 0.02 мг Витамин А (ретинол или каротин) (смокви (свежи) - Храна 100g)

- 0.08 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (смокви (свежи) - Храна 100g)

- 0.07 мг витамин Б2 или рибофлавин (смокви (свежи) - Храна 100g)

- 0.13 мг витамин Б6 или пиридоксин (смокви (свежи) - Храна 100g)

- 3.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (смокви (свежи) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (смокви (свежи) - Храна 100g)>> Витамин Б2 во храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои слатководни риби имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои слатководни риби имаат најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 ВО ХРАНА Кои птици имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 ВО ХРАНА Кои птици имаат најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку Витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои морските риби имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои морските риби имаат најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои млеко има најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои млеко има најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои месо има најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои месо има најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои месни производи имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои месни производи имаат најмалку Витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои масти и масни супстанции имаат најмалку на Витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои житарки и житни производи имаат најмалку Витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои живина има најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 ВО ХРАНА Кои живина има најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои живина јајца имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои живина јајца имаат најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои еленово има најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 ВО ХРАНА Кои еленово има најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Која храна има најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Која храна има најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Б2?


види исто така:

Диета без Јагленохидрати кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку јагленохидрати?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу витамин Б1?
ВИТАМИН Ц во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Ц?
Храна богата со натриум Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу натриум?
Диета без магнезиум кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку магнезиум?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу витамин Б2?
Диета без ПРОТЕИН Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку протеини?
Диета без ПРОТЕИН кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку протеини?
Храна богата со калиум кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу калиум?
Храна богата со натриум кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу натриум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


култивирани печурки, свежи ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ракчиња (свежа) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
вид рак во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Chives (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Liverwurst ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајчиното млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ослиќ ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (цела конзервирана вода) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црни маслинки (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагоди (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целер (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (чадена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
печење (леб) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во култивирани печурки, свежи?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во ракчиња (свежа)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во вид рак во конзерва?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во спанаќ (варен)?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во chives (суровини)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во зелка (суровини)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more