logo
kriterij

Железо во храната. Колку железо е таму во какао во прав?


какао во прав содржи 12.30 мг железо (какао во прав - храна 100g)

какао во прав содржи:

- 484.00 калории (какао во прав - Храна 100g)

- 39.00 г јаглехидрати (какао во прав - Храна 100g)

- 27.30 g маст (какао во прав - Храна 100g)

- 20.40 g Протеини (какао во прав - Храна 100g)минерали

какао во прав содржи:

- 107.00 мг калциум (какао во прав - Храна 100g)

- 12.30 мг железо (какао во прав - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (какао во прав - Храна 100g)

- 705.00 mg фосфор (какао во прав - Храна 100g)

- 1600.00 mg калиум (какао во прав - Храна 100g)

- 55.00 мг натриум (какао во прав - Храна 100g)

витамини

какао во прав содржи:

- 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) (какао во прав - Храна 100g)

- 0.11 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (какао во прав - Храна 100g)

- 0.25 мг витамин Б2 или рибофлавин (какао во прав - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (какао во прав - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (какао во прав - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (какао во прав - Храна 100g)>> Храна богата со железо Кои школки, ракови и сл имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои школки, ракови и сл имаат најмалку железо?
>> Храна богата со железо Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку железо?
>> Храна богата со железо Кои храни имаат најмногу железо?
>> Храна богата со железо Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку железо?
>> Храна богата со железо Кои ферментирани сирења имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои ферментирани сирења имаат најмалку железо?
>> Храна богата со железо Кои слатководни риби имаат најмногу железо?
>> Храна богата со железо Кои слатководни риби имаат најмалку железо?
>> Храна богата со железо Кои птици имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои птици имаат најмалку железо?
>> Храна богата со железо Кои овошје и овошни производи имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои овошје и овошни производи имаат најмалку железо?
>> Храна богата со железо Кои морските риби имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои морските риби имаат најмалку железо?
>> Храна богата со железо Кои млеко има најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои млеко има најмалку железо?
>> Храна богата со железо Кои месо има најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои месо има најмалку железо?
>> Храна богата со железо Кои месни производи имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои месни производи имаат најмалку железо?
>> Храна богата со железо Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои масти и масни материи имаат најмалку железо?
>> Храна богата со железо Кои житарки и житни производи имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои житарки и житни производи имаат најмалку железо?
>> Храна богата со железо Кои живина има најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои живина има најмалку железо?
>> Храна богата со железо Кои живина јајца имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои живина јајца имаат најмалку железо?
>> Храна богата со железо Кои еленово има најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои еленово има најмалку железо?
>> Диета без IRON Која храна има најмалку железо?
>> Храна богата со железо Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку железо?


види исто така:

Храна богата со натриум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу натриум?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Е?
Храна богата со фосфор Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу фосфор?
Диета без ПРОТЕИН Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку протеини?
Храна богата со калиум кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калиум?
Витамини во ХРАНА кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамини?
Диета без IRON кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку железо?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Е?
Храна богата со јаглени хидрати Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу јаглехидрати?
Минерали во Храна кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку минерали?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


краставица ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Срна ( исхрана - калории, витамини, минерали )
куки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
меласа ( исхрана - калории, витамини, минерали )
животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченица микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
патка јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
артишок (за јадење дел) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Dace ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслинесто зелена (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
нависоко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кобила на млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сончогледово семе ( исхрана - калории, витамини, минерали )
репа, корен (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
торта со јаболки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круши (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во краставица?
Железо во храната. Колку железо е таму во Срна?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во куки?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во меласа?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во пченица микроб?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more