logo
kriterij

Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во јагула (свежи)?


јагула (свежи) содржи 0.00 mg магнезиум (јагула (свежи) - Храна 100g)

јагула (свежи) содржи:

- 282.00 калории (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 0.00 г јаглехидрати (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 25.60 g маст (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 12.70 g Протеини (јагула (свежи) - Храна 100g)минерали

јагула (свежи) содржи:

- 18.00 мг калциум (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 0.70 мг железо (јагула (свежи) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 168.00 mg фосфор (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 240.00 mg калиум (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 70.00 мг натриум (јагула (свежи) - Храна 100g)

витамини

јагула (свежи) содржи:

- 0.60 мг Витамин А (ретинол или каротин) (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 0.15 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 0.35 мг витамин Б2 или рибофлавин (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 0.28 мг витамин Б6 или пиридоксин (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 1.60 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (јагула (свежи) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (јагула (свежи) - Храна 100g)>> Храна богата со магнезиум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои школки, ракови и сл имаат најмалку магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку магнезиум?
>> МАГНЕЗИУМ храна богата Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кои ферментирани сирења имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои ферментирани сирења имаат најмалку магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кои слатководни риби имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои слатководни риби имаат најмалку магнезиум?
>> МАГНЕЗИУМ храна богата Кои птици имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои птици имаат најмалку магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кои производи од месо има најмногу магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои овошје и овошни производи имаат најмалку магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кои морските риби имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои морските риби имаат најмалку магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кои млеко има најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои млеко има најмалку магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кои месо има најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои месо има најмалку магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои месни производи имаат најмалку магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои масти и масни материи имаат најмалку магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кои житарки и житни производи имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои житарки и житни производи имаат најмалку магнезиум?
>> МАГНЕЗИУМ храна богата Кои живина има најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои живина има најмалку магнезиум?
>> МАГНЕЗИУМ храна богата Кои живина јајца имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои живина јајца имаат најмалку магнезиум?
>> МАГНЕЗИУМ храна богата Кои еленово има најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои еленово има најмалку магнезиум?
>> МАГНЕЗИУМ храна богата Која храна има најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Која храна има најмалку магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку магнезиум?


види исто така:

ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои слатководни риби имаат најмногу витамин Е?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку витамин Е?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои слатководни риби имаат најмалку витамин Е?
ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку витамин Б6?
ХРАНА ЗА телесната тежина Кои слатководни риби имаат најмногу масти?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои слатководни риби имаат најмногу витамин Б6?
Диета без ПРОТЕИН Кои слатководни риби имаат најмалку протеини?
Храна богата со железо Кои слатководни риби имаат најмногу железо?
Витамини во Храна Кои слатководни риби имаат најмногу витамини?
Диета без калиум кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку калиум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


Liverwurst ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут, задушени исечени, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
филе на свинско месо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
треска (свежа) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сончогледово семе ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боранија (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони - торта (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Турција јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија (сушени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагне ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кобила на млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
какао во прав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
оризово брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лист ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајчиното млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грашок (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (цела конзервирана вода) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
датуми, овошје со шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Калциум во храната. Колку калциум е таму во liverwurst?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во грејпфрут, задушени исечени, конзервирана?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во филе на свинско месо?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во треска (свежа)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во зелка (суровини)?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во сончогледово семе?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more