logo
kriterij

Калиум во храната. Колку калиум е таму во јагула (свежи)?


јагула (свежи) содржи 240.00 mg калиум (јагула (свежи) - Храна 100g)

јагула (свежи) содржи:

- 282.00 калории (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 0.00 г јаглехидрати (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 25.60 g маст (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 12.70 g Протеини (јагула (свежи) - Храна 100g)минерали

јагула (свежи) содржи:

- 18.00 мг калциум (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 0.70 мг железо (јагула (свежи) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 168.00 mg фосфор (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 240.00 mg калиум (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 70.00 мг натриум (јагула (свежи) - Храна 100g)

витамини

јагула (свежи) содржи:

- 0.60 мг Витамин А (ретинол или каротин) (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 0.15 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 0.35 мг витамин Б2 или рибофлавин (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 0.28 мг витамин Б6 или пиридоксин (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 1.60 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (јагула (свежи) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (јагула (свежи) - Храна 100g)>> Храна богата со калиум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои школки, ракови и сл имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку на калиум?
>> Храна богата со калиум Кои ферментирани сирења имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои ферментирани сирења имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои слатководни риби имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои слатководни риби имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои птици имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои птици имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои морските риби имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои морските риби имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои млеко има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои млеко има најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои месо има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои месо има најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои месни производи имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои месни производи имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои масти и масни материи имаат најмалку на калиум?
>> Храна богата со калиум Кои житарки и житни производи имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои житарки и житни производи имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои живина има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои живина има најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои живина јајца имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои живина јајца имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои еленово има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои еленово има најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Која храна има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Која храна има најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калиум?


види исто така:

Витамини во Храна кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку витамин?
Храна богата со фосфор кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмногу фосфор?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмногу витамин Е?
ХРАНА ЗА телесната тежина Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмногу масти?
Диета без ПРОТЕИН Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмалку протеини?
ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку витамин Ц?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои слатководни риби имаат најмногу витамин Б6?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмногу витамин Б6?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои слатководни риби имаат најмалку калории?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмногу витамин Ц?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


кефир ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, варени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржена сланина ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грашок (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маргарин (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо сало ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјото млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко тело ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ракчиња (свежа) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
скуша ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско aitchbone ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз снегулки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
рен (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (чадена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круша, конзервирана во сируп ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
птици ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагнешко (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во кефир?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во стаклен зрно ориз, варени?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во пржена сланина?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во грашок (варен, конзервирана)?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во маргарин (просек)?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во говедско месо сало?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more