logo
kriterij

А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во јагула (свежи)?


јагула (свежи) содржи 0.60 мг Витамин А (ретинол или каротин) (јагула (свежи) - Храна 100g)

јагула (свежи) содржи:

- 282.00 калории (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 0.00 г јаглехидрати (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 25.60 g маст (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 12.70 g Протеини (јагула (свежи) - Храна 100g)минерали

јагула (свежи) содржи:

- 18.00 мг калциум (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 0.70 мг железо (јагула (свежи) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 168.00 mg фосфор (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 240.00 mg калиум (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 70.00 мг натриум (јагула (свежи) - Храна 100g)

витамини

јагула (свежи) содржи:

- 0.60 мг Витамин А (ретинол или каротин) (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 0.15 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 0.35 мг витамин Б2 или рибофлавин (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 0.28 мг витамин Б6 или пиридоксин (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 1.60 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (јагула (свежи) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (јагула (свежи) - Храна 100g)>> ВИТАМИН А во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои слатководни риби имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои слатководни риби имаат најмалку витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои птици имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои птици имаат најмалку витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин А?
>> Витаминот А во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамин А?
>> Витаминот А во Храна Кои морските риби имаат најмалку витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои млеко има најмногу витамин А?
>> Витаминот А во Храна Кои млеко има најмалку витамин А?
>> Витаминот А во Храна Кои месото има најмногу витамин А?
>> Витаминот А во Храна Кои месото има најмалку витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои месни производи имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои месни производи имаат најмалку витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои масти и масни материи имаат најмалку витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои живина има најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои живина има најмалку витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои живина јајца имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои живина јајца имаат најмалку витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои еленово има најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои еленово има најмалку витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Која храна има најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Која храна има најмалку витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин А?


види исто така:

ХРАНА ЗА губење на тежината кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку масти?
Диета без IRON кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку железо?
Храна богата со железо Кои слатководни риби имаат најмногу железо?
Диета без фосфор кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку фосфор?
Витамини во Храна Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмногу витамини?
Храна богата со железо Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмногу железо?
Диета без Јагленохидрати Кои слатководни риби имаат најмалку јагленохидрати?
Диета без ПРОТЕИН Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмалку протеини?
Храна богата со јаглени хидрати кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмногу јаглехидрати?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмногу витамин Е?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


пржени Debrecin колбас ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут, задушени исечени, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
еребица ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Турција јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
гуска ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Chives (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целер (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
брокули (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Манголд ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвекло (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овци филе ( исхрана - калории, витамини, минерали )
штука ( исхрана - калории, витамини, минерали )
животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагнешко (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Камембер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардина ( исхрана - калории, витамини, минерали )
дива свиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
суровини тесто ( исхрана - калории, витамини, минерали )
репа, корен (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
печење (леб) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Железо во храната. Колку железо е таму во пржени Debrecin колбас?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во грејпфрут, задушени исечени, конзервирана?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во еребица?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во Турција јајца 100 г?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во гуска?
Железо во храната. Колку железо е таму во chives (суровини)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more