logo
kriterij

Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во овес снегулка?


овес снегулка содржи 404.00 mg фосфор (овес снегулка - Храна 100g)

овес снегулка содржи:

- 347.00 калории (овес снегулка - Храна 100g)

- 64.40 г јаглехидрати (овес снегулка - Храна 100g)

- 5.80 g маст (овес снегулка - Храна 100g)

- 13.90 g Протеини (овес снегулка - Храна 100g)минерали

овес снегулка содржи:

- 54.00 мг калциум (овес снегулка - Храна 100g)

- 4.30 мг железо (овес снегулка - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (овес снегулка - Храна 100g)

- 404.00 mg фосфор (овес снегулка - Храна 100g)

- 340.00 mg калиум (овес снегулка - Храна 100g)

- 2.00 мг натриум (овес снегулка - Храна 100g)

витамини

овес снегулка содржи:

- 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (овес снегулка - Храна 100g)

- 0.40 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (овес снегулка - Храна 100g)

- 0.14 мг витамин Б2 или рибофлавин (овес снегулка - Храна 100g)

- 0.58 мг витамин Б6 или пиридоксин (овес снегулка - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (овес снегулка - храна 100g)

- 2.00 мг витамин Е или токоферол (овес снегулка - Храна 100g)>> Храна богата со фосфор Кои школки, ракови и сл имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои школки, ракови и сл имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои ферментирани сирења имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои ферментирани сирења имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои слатководни риби имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои слатководни риби имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои птици имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои птици имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои овошје и овошни производи имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои овошје и овошни производи имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои морските риби имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои морските риби имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои млеко има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои млеко има најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои месо има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои месо има најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои месни производи имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои месни производи имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои масти и масни материи имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои житарки и житни производи имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои житарки и житни производи имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои живина има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои живина има најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои живина јајца имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои живина јајца имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои еленово има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои еленово има најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Која храна има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Која храна има најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку фосфор?


види исто така:

Диета без SODIUM Кои житарки и житни производи имаат најмалку натриум?
Диета без ПРОТЕИН Кои житарки и житни производи имаат најмалку протеини?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу витамин Б1?
Витамин Б1 ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмногу витамин Б1?
Храна богата со железо Кои житарки и житни производи имаат најмногу железо?
Диета без магнезиум Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку магнезиум?
ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмногу витамин Ц?
Диета без Јагленохидрати Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку јагленохидрати?
Диета без фосфор Кои житарки и житни производи имаат најмалку фосфор?
Диета без магнезиум Кои житарки и житни производи имаат најмалку магнезиум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


смокви (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
какао - путер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
култивирани печурки, свежи ( исхрана - калории, витамини, минерали )
путер, Неподправената (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целата пилешко јајца 48 гр ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сончогледово семе ( исхрана - калории, витамини, минерали )
портокал (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Boloney ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел рафиниран шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црни маслинки (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Pandied слива конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
компот од различни плодови, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Gilthead ( исхрана - калории, витамини, минерали )
патка месо без маснотии ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско aitchbone ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско печење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко тело ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во смокви (сув)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во какао - путер?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во култивирани печурки, свежи?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во путер, Неподправената (свежи)?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во целата пилешко јајца 48 гр?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во сончогледово семе?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more