logo
vrsta

Житарици и житни производи1. пченица микроб

2. пченка микроб

3. јачмен никулци

4. овес

5. пченично брашно

6. полузрнесто

7. јачмен брашно

8. оризово брашно

9. овес снегулка

10. пченка жито

11. корнфлекс

12. ориз зрна (не излупени)

13. стаклен зрно ориз, суровини и

14. стаклен зрно ориз, варени

15. ориз снегулки

16. печење (леб)

17. бела пченица леб

18. `ржан леб

19. јачмен леб

20. црн леб

21. Zwieback

22. пченица гриз

23. суровини тесто

24. куки

25. бонбони - торта (просек)

26. торта со јаболки


Kalorije:


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои житарки и житни производи имаат најмалку калории?
>> ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои житарки и житни производи имаат најмногу калории?

Ugljikohidrati:


>> Храна богата со јаглени хидрати Кои житарки и житни производи имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без јаглени хидрати Кои житарки и житни производи имаат најмалку јагленохидрати?

Proteini:


>> Високо протеинска храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои житарки и житни производи имаат најмалку протеини?

Masti:


>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои житарки и житни производи имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои житарки и житни производи имаат најмалку масти?

Vitamini:


>> Витамини во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамини?

Minerali:


>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмалку минерали?


види исто така:

Диета без Јагленохидрати Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку јагленохидрати?
ВИТАМИН А во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин А?
Витамини и минерали во храната Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку витамини и минерали?
Витамини и минерали во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамини и минерали?
Витамини во Храна кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку витамини?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу витамин Б1?
Диета без IRON Кои житарки и житни производи имаат најмалку железо?
Храна богата со магнезиум Кои житарки и житни производи имаат најмногу магнезиум?
Високо протеинска храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу протеини?
Диета без фосфор кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку фосфор?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


ориз снегулки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелен бибер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана туна ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боранија (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјото млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
репа, корен (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
слатки компири (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
нависоко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвекло (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во ориз снегулки?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во зелен бибер?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во конзервирана туна?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во боранија (варен, конзервирана)?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во козјото млеко?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во репа, корен (суровини)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more