logo
vrsta

Школки, ракови, итн1. варен мида

2. ракчиња (свежа)

3. вид рак во конзерва

4. јастог (варен)

5. конзервирана рак

6. полжав

7. жаба бутче

8. јастог (свежи)

9. јастог во конзерва

10. желка


Kalorije:


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои школки, ракови и сл имаат најмалку калории?
>> ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои школки, ракови и сл имаат најмногу калории?

Ugljikohidrati:


>> Храна богата со јаглени хидрати Кои школки, ракови и сл имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кои школки, ракови и сл имаат најмалку јагленохидрати?

Proteini:


>> Храна богата со протеини Кои школки, ракови и сл имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои школки, ракови и сл имаат најмалку протеини?

Masti:


>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои школки, ракови и сл имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои школки, ракови и сл имаат најмалку масти?

Vitamini:


>> Витамини во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамини?

Minerali:


>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмалку минерали?


види исто така:

Диета без магнезиум кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмалку магнезиум?
ХРАНА ЗА губење на тежината Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмалку масти?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Б6?
Храна богата со калциум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу калциум?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Б1?
Храна богата со калиум Кои неподготвени - суровини и школки, ракови и сл имаат најмногу калиум?
Диета без Јагленохидрати кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмалку јагленохидрати?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Б1?
Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - суровини и школки, ракови и сл имаат најмногу витамини и минерали?
Храна богата со магнезиум кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмногу магнезиум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


кокошката е жолчка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црни маслинки (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
растително масло (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
туна (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардина ( исхрана - калории, витамини, минерали )
морски алги (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (маринирани) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско печење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагода компот конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во кокошката е жолчка од јајце 100 г?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во црни маслинки (свежи)?
Железо во храната. Колку железо е таму во спанаќ (суровини)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во растително масло (просек)?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во туна (свежи)?
Железо во храната. Колку железо е таму во сардина?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more