logo
vrsta

млеко1. мајчиното млеко

2. кравјо млеко, матеница, неварен (свежи)

3. кравјо млеко, бегло

4. кондензирана кравјо млеко, незасладена

5. млеко кондензирана кравјо, засладен

6. млеко во прав кравјо, целата засладен

7. овчо млеко

8. козјото млеко

9. кобила на млеко


Kalorije:


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои млеко има најмалку калории?
>> ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои млеко има најмногу калории?

Ugljikohidrati:


>> Храна богата со јаглени хидрати Кои млеко има најмногу јаглехидрати?
>> Диета без јаглени хидрати Кои млеко има најмалку јагленохидрати?

Proteini:


>> Храна богата со протеини Кои млеко има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои млеко има најмалку протеини?

Masti:


>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои млеко има најмногу дебели?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои млеко има најмалку масти?

Vitamini:


>> Витамини во Храна Кои млеко има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои млеко има најмалку витамин?

Minerali:


>> Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмалку минерали?


види исто така:

ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени млеко има најмалку витамин Е?
Храна богата со фосфор Кои неподготвени - сурово млеко има најмногу фосфор?
Витамини и минерали во храната кој го подготвил - преработени млеко има најмалку витамини и минерали?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - сурово млеко има најмногу витамин Б2?
Диета без Јагленохидрати кој го подготвил - преработени млеко има најмалку јагленохидрати?
ХРАНА ЗА телесната тежина кој го подготвил - преработени млеко има најмногу дебели?
Храна богата со калиум кој го подготвил - преработени млеко има најмногу калиум?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурово млеко има најмалку витамин Е?
Витамини во Храна Кои неподготвени - сурово млеко има најмногу витамини?
Витамини и минерали во храната Кои неподготвени - сурово млеко има најмалку витамини и минерали?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


бел рафиниран шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
патка јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја целата сушени семки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целата пилешко јајца 48 гр ( исхрана - калории, витамини, минерали )
холандски сирење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (пржена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
домашни патка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малина џем во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во бел рафиниран шеќер?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во патка јајце 100 г?
Железо во храната. Колку железо е таму во смокви (свежи)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во соја целата сушени семки?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во целата пилешко јајца 48 гр?
Масти во храната. Колку масти е таму во холандски сирење?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more