logo
vrsta

масни супстанции1. путер, Неподправената (свежи)

2. какао - путер

3. животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст)

4. растително масло (просек)

5. маслиново масло

6. маргарин (просек)

7. мајонезот (купени)

8. мајонезот (домашна)


Kalorije:


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои масти и масни материи имаат најмалку калории?
>> ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу калории?

Ugljikohidrati:


>> Храна богата со јаглени хидрати Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кои масти и масни материи имаат најмалку јагленохидрати?

Proteini:


>> Храна богата со протеини Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои масти и масни материи имаат најмалку протеини?

Masti:


>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои масти и масни материи имаат најмалку масти?

Vitamini:


>> Витамини во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои масти и масни материи имаат најмалку витамини?

Minerali:


>> Минерали во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои масти и масни материи имаат најмалку минерали?


види исто така:

Диета без Јагленохидрати кој го подготвил - преработени масти и масни материи имаат најмалку јагленохидрати?
Храна богата со протеини Кои неподготвени - сурови масти и масни супстанции кои имаат најмногу протеини?
Храна богата со калциум Кои неподготвени - сурови масти и масни супстанции кои имаат најмногу калциум?
Храна богата со калиум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу калиум?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои неподготвени - сурови масти и масни супстанции кои имаат најмногу калории?
Диета без калиум кој го подготвил - преработени масти и масни материи имаат најмалку калиум?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои масти и масни материи имаат најмалку калории?
Витамини и минерали во храната Кои неподготвени - сурови масти и масни материи имаат најмалку витамини и минерали?
Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - сурови масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамини и минерали?
Храна богата со протеини кој го подготвил - преработени масти и масни супстанции кои имаат најмногу протеини?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


ананас (конзервирана во сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јогурт ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвекло (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
култивирани печурки (конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
филе на свинско месо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маргарин (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелен бибер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
природен пчелин мед ( исхрана - калории, витамини, минерали )
желе (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цариградско грозде (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во ананас (конзервирана во сок)?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во јогурт?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во цвекло (варени)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во култивирани печурки (конзервирана)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во филе на свинско месо?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во маргарин (просек)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more