logo
vrsta

Шеќери и шеќер деривати1. бонбони (во просек)

2. какао во прав

3. карамел

4. чоколадо мешање

5. млечно чоколадо

6. џемови (просек)

7. желе (просек)

8. меласа

9. природен пчелин мед

10. сируп

11. нерафинирано шеќер

12. бел рафиниран шеќер


Kalorije:


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калории?
>> ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калории?

Ugljikohidrati:


>> Храна богата со јаглени хидрати Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку јагленохидрати?

Proteini:


>> Храна богата со протеини Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку протеини?

Masti:


>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку масти?

Vitamini:


>> Витамини во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини?
>> Витамини во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамини?

Minerali:


>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку минерали?


види исто така:

Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б2?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калории?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Е?
ХРАНА ЗА губење на тежината Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку масти?
Витамин Б1 во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б1?
Диета без IRON Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку железо?
Диета без Јагленохидрати Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку јагленохидрати?
Храна богата со фосфор Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу фосфор?
Диета без фосфор Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку фосфор?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Б2?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


грашок (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешко јајца во прав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Dace ( исхрана - калории, витамини, минерали )
еребица ( исхрана - калории, витамини, минерали )
магдонос (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (варени, излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Турција ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут, задушени исечени, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
куки ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Железо во храната. Колку железо е таму во грашок (варен, конзервирана)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во пилешко јајца во прав?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во Dace?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во еребица?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во магдонос (суровини)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во смокви (свежи)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more