logo
vrsta

месо1. говедско месо (полу масти)

2. говедско aitchbone

3. говедско месо сало

4. говедско месо во конзерва

5. Horsemeat

6. јагнешко (полу масти)

7. коза рифови

8. овци рамо

9. овци филе

10. овци масти

11. телешко polumasno

12. телешко тело

13. телешко месо рифови

14. јагне

15. јагне рифови

16. свинско (полу масти)

17. филе на свинско месо

18. кременадли

19. свинско печење

20. суровини пушеле шунка

21. сланина (полу масти)

22. свинско црниот дроб

23. цвест

24. пржена сланина

25. домашни зајачко месо


Kalorije:


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои месо има најмалку калории?
>> ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои месо има најмногу калории?

Ugljikohidrati:


>> Храна богата со јаглени хидрати Кои месо има најмногу јаглехидрати?
>> Диета без јаглени хидрати Кои месо има најмалку јагленохидрати?

Proteini:


>> Храна богата со протеини Кои месо има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои месо има најмалку протеини?

Masti:


>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои месо има најмногу дебели?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои месо има најмалку масти?

Vitamini:


>> Витамини во Храна Кои месо има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои месо има најмалку витамин?

Minerali:


>> Минерали во Храна Кои месо има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои месо има најмалку минерали?


види исто така:

Витамин Б2 во храна кој го подготвил - обработено месо има најмалку витамин Б2?
Минерали во Храна кој го подготвил - обработено месо има најмалку минерали?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - обработено месо има најмногу витамин Е?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - сурово месо има најмногу витамин Ц?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - сурово месо има најмалку витамин Б2?
Диета без магнезиум кој го подготвил - обработено месо има најмалку магнезиум?
Храна богата со јаглени хидрати Кои подготвени - обработено месо има најмногу јаглехидрати?
Минерали во Храна кој го подготвил - обработено месо има најмногу минерали?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурово месо има најмногу витамин Е?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои неподготвени - сурово месо има најмалку калории?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


маслиново масло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Кокошка белка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ротквица (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко во прав кравјо, целата засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Манголд ( исхрана - калории, витамини, минерали )
брокули (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
поле зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
орев (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црни маслинки (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во маслиново масло?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во Кокошка белка од јајце 100 г?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во ротквица (суровини)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во кромид (сув)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во млеко во прав кравјо, целата засладен?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во Манголд?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more