logo
vrsta

деликатеси1. пржени колбаси

2. пржени Debrecin колбас

3. пифтија

4. варени солени шунка

5. Boloney

6. Liverwurst


Kalorije:


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои месни производи имаат најмалку калории?
>> ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои месни производи имаат најмногу калории?

Ugljikohidrati:


>> Храна богата со јаглени хидрати Кои месни производи имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кои месни производи имаат најмалку јагленохидрати?

Proteini:


>> Храна богата со протеини Кои месни производи имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои месни производи имаат најмалку протеини?

Masti:


>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои месни производи имаат најмногу масти?
>> ХРАНА за слабеење Кои месни производи имаат најмалку масти?

Vitamini:


>> Витамини во ХРАНА Кои месни производи имаат најмногу витамини?
>> Витамини во ХРАНА Кои месни производи имаат најмалку витамин А?

Minerali:


>> Минерали во ХРАНА Кои месни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои месни производи имаат најмалку минерали?


види исто така:

Храна богата со калиум Кои месни производи имаат најмногу калиум?
Витамин Б2 во храна Кои месни производи имаат најмалку Витамин Б2?
Витамини и минерали во Храна Кои месни производи имаат најмногу витамини и минерали?
Минерали во ХРАНА Кои месни производи имаат најмалку минерали?
Витамини и минерали во храната Кои месни производи имаат најмалку витамини и минерали?
Витамин Б1 во храната Кои месни производи имаат најмногу витамин Б1?
Диета без Јагленохидрати Кои месни производи имаат најмалку јагленохидрати?
Витамин Б1 во храната Кои месни производи имаат најмалку витамин Б1?
Диета без ПРОТЕИН Кои месни производи имаат најмалку протеини?
Храна богата со јаглени хидрати Кои месни производи имаат најмногу јаглехидрати?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


мајонезот (купени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млечно чоколадо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
еребица ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целер (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
путер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајчиното млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана лосос ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карамел ( исхрана - калории, витамини, минерали )
леќа (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Срна ( исхрана - калории, витамини, минерали )


ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во мајонезот (купени)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во млечно чоколадо?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во еребица?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во целер (варен, конзервирана)?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во путер?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во мајчиното млеко?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more