logo
vrsta

живина1. домашни патка

2. патка месо без маснотии

3. Турција

4. гуска

5. гуска црниот дроб

6. пилешко

7. пилешки џигер

8. птици


Kalorije:


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои живина има најмалку калории?
>> ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои живина има најмногу калории?

Ugljikohidrati:


>> Јаглени хидрати храна богата Кои живина има најмногу јаглехидрати?
>> Диета без јаглени хидрати Кои живина има најмалку јагленохидрати?

Proteini:


>> Храна богата со протеини Кои живина има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои живина има најмалку протеини?

Masti:


>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои живина има најмногу дебели?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои pouktry имаат најмалку масти?

Vitamini:


>> Витамини во Храна Кои живина има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои живина има витамини?

Minerali:


>> Минерали во Храна Кои живина има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои живина има најмалку минерали?


види исто така:

Диета без калциум Кои живина има најмалку калциум?
ВИТАМИН А во храната Кои живина има најмалку витамин А?
Витамин Б1 во храната кој го подготвил - обработуваат живина има најмногу витамин Б1?
ВИТАМИН Б6 ВО ХРАНА Кои живина има најмалку витамин Б6?
ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - обработуваат живина има најмногу витаминот Б6?
ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - обработените живина има барем има витамин Ц?
Храна богата со фосфор кој го подготвил - обработените живина има најмногу фосфор?
Минерали во Храна Кои неподготвени - сурова живина има најмногу минерали?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова живина има најмалку витамин Б1?
Диета без магнезиум кој го подготвил - обработуваат живина има најмалку магнезиум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


кромид (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагула (чадена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
растително масло (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ослиќ ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржени Debrecin колбас ( исхрана - калории, витамини, минерали )
брокули (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
леќа (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјо сирење (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
желе (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во кромид (сув)?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во јагула (чадена)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во растително масло (просек)?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во ослиќ?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во пржени Debrecin колбас?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во брокули (варени)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more