logo
vrsta

птици1. Mallard

2. фазан

3. еребица


Kalorije:


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои птици имаат најмалку калории?
>> ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои птици имаат најмногу калории?

Ugljikohidrati:


>> Јаглени хидрати храна богата Кои птици имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без јаглени хидрати Кои птици имаат најмалку јагленохидрати?

Proteini:


>> Храна богата со протеини Кои птици имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои птици имаат најмалку протеини?

Masti:


>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои птици имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои птици имаат најмалку масти?

Vitamini:


>> Витамини во Храна Кои птици имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои птици имаат најмалку витамини?

Minerali:


>> Минерали во Храна Кои птици имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои птици имаат најмалку минерали?


види исто така:

ВИТАМИН А во храната Кои птици имаат најмалку витамин А?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории кој го подготвил - преработени птици имаат најмалку калории?
Диета без калциум Кои неподготвени - сурова птици имаат најмалку калциум?
ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработени птици имаат најмногу витамин Б6?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои птици имаат најмалку витамин Б6?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои птици имаат најмногу калории?
Диета без ПРОТЕИН Кои птици имаат најмалку протеини?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - сурова птици имаат најмногу витамин Б2?
ВИТАМИН Ц во храната Кои птици имаат најмногу витамин Ц?
Минерали во Храна Кои неподготвени - сурова птици имаат најмалку минерали?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


кромид (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
печење (леб) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелена салата ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболка, захаросани конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карамел ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ротквица (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко кондензирана кравјо, засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
нависоко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Срна ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во кромид (суровини)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во печење (леб)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во зелена салата?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во јаболка, захаросани конзервирана?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во карамел?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во ротквица (суровини)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more