logo
vrsta

слатководна риба1. Гаџон

2. есетра

3. никне

4. јагула (свежи)

5. јагула (чадена)

6. штука

7. крап

8. Dace

9. нависоко

10. лосос (свежи)

11. конзервирана лосос

12. пастрмка


Kalorije:


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои слатководни риби имаат најмалку калории?
>> ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои слатководни риби имаат најмногу калории?

Ugljikohidrati:


>> Храна богата со јаглени хидрати Кои слатководни риби имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кои слатководни риби имаат најмалку јагленохидрати?

Proteini:


>> Храна богата со протеини Кои слатководни риби имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои слатководни риби имаат најмалку протеини?

Masti:


>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои слатководни риби имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои слатководни риби имаат најмалку масти?

Vitamini:


>> Витамини во Храна Кои слатководни риби имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои слатководни риби имаат најмалку витамини?

Minerali:


>> Минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмалку минерали?


види исто така:

Диета без ПРОТЕИН кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку протеини?
ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмногу витамин Б6?
Минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмногу минерали?
Диета без Јагленохидрати Кои слатководни риби имаат најмалку јагленохидрати?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмалку витамин Е?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои слатководни риби имаат најмалку витамин Б6?
Храна богата со фосфор кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмногу фосфор?
Витамини и минерали во храната Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмалку витамини и минерали?
Диета без калциум кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку калциум?
Храна богата со магнезиум Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмногу магнезиум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


стаклен зрно ориз, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматно пире во кутии ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја, ферментирани семиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ротквица (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круши (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
праз (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целер (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ослиќ ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во стаклен зрно ориз, суровини и?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во доматно пире во кутии?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во соја, ферментирани семиња?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во ротквица (суровини)?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во круши (свежи)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во праз (суровини)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more