logo
vertikala

ВИТАМИН А во храната
Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамин А?

витамин А | витамин Б1 | витамин Б2 | витамин Б6 | витамин Ц | витамин Е


ВИТАМИН А во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамин А?


1. магдонос (сув) содржи 2.47 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

2. магдонос (суровини) содржи 2.31 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

3. бел грав содржи 2.04 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

4. цвекло (суровини) содржи 2.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

5. пченка (суровини) содржи 2.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

6. тиква содржи 1.74 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

7. доматено (суровини) содржи 0.33 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

8. боранија, суровини и содржи 0.20 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

9. модар патлиџан (суровини) содржи 0.18 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

10. репа, корен (суровини) содржи 0.18 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

11. леќа (сув) содржи 0.16 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

12. зелена салата содржи 0.15 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

13. брокули (суровини) содржи 0.12 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

14. спанаќ (суровини) содржи 0.09 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

15. артишок (за јадење дел) содржи 0.06 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

16. црвени кромид содржи 0.04 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

17. карфиол (суровини) содржи 0.03 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

18. соја целата сушени семки содржи 0.03 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

19. зелка (суровини) содржи 0.02 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

20. Chives (суровини) содржи 0.02 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

21. кромид (сув) содржи 0.02 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

22. грав (сува) содржи 0.02 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

23. Манголд содржи 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

24. зелена содржи 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

25. ротквица (суровини) содржи 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

26. компир (суровини) содржи 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

27. рен (суровини) содржи 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

28. лук (сијалицата) содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

29. морски алги (сув) содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

30. моркови (суровини) содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g>> ВИТАМИН А во храната Која храна има најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Која храна има најмалку витамин А?

Житарици и житни производи
>> ВИТАМИН А во храната Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин А?

месо
>> Витаминот А во Храна Кои месото има најмногу витамин А?
>> Витаминот А во Храна Кои месото има најмалку витамин А?

деликатеси
>> ВИТАМИН А во храната Кои месни производи имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои месни производи имаат најмалку витамин А?

еленово
>> ВИТАМИН А во храната Кои еленово има најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои еленово има најмалку витамин А?

живина
>> ВИТАМИН А во храната Кои живина има најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои живина има најмалку витамин А?

птици
>> ВИТАМИН А во храната Кои птици имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои птици имаат најмалку витамин А?

морски риби
>> Витаминот А во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамин А?
>> Витаминот А во Храна Кои морските риби имаат најмалку витамин А?

слатководна риба
>> ВИТАМИН А во храната Кои слатководни риби имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои слатководни риби имаат најмалку витамин А?

Школки, ракови, итн
>> ВИТАМИН А во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин А?

млеко
>> ВИТАМИН А во храната Кои млеко има најмногу витамин А?
>> Витаминот А во Храна Кои млеко има најмалку витамин А?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> ВИТАМИН А во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин А?

ферментирани сирења
>> ВИТАМИН А во храната Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамин А?

живина јајца
>> ВИТАМИН А во храната Кои живина јајца имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои живина јајца имаат најмалку витамин А?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> ВИТАМИН А во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин А?

Овошје и овошни производи
>> ВИТАМИН А во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин А?

масни супстанции
>> ВИТАМИН А во храната Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои масти и масни материи имаат најмалку витамин А?

Шеќери и шеќер деривати
>> ВИТАМИН А во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин А?


види исто така:

ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу калории?
Храна богата со калциум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу калциум?
Храна богата со магнезиум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу магнезиум?
ВИТАМИН Б6 во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Б6?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку калории?
Диета без SODIUM Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку натриум?
ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамин Ц?
ВИТАМИН А во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин А?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Ц?
Диета без ПРОТЕИН Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку протеини?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


слатки компири (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
треска (свежа) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
путер, Неподправената (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо сало ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карамел ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагула (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
гуска ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овци масти ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сок од грејпфрут во лименки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
природен пчелин мед ( исхрана - калории, витамини, минерали )
шума зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија компот, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Chives (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
орев (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Кокошка белка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченично брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во слатки компири (суровини)?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во треска (свежа)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во путер, Неподправената (свежи)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во свинско (полу масти)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во говедско месо сало?
Железо во храната. Колку железо е таму во карамел?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more