logo
vertikala

ВИТАМИН А во храната
Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин А?

витамин А | витамин Б1 | витамин Б2 | витамин Б6 | витамин Ц | витамин Е


ВИТАМИН А во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин А?


1. лук (сијалицата) содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

2. морски алги (сув) содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

3. моркови (суровини) содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

4. целер (суровини) содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

5. култивирани печурки, свежи содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

6. култивирани печурки (конзервирана) содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

7. Boletus содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

8. жолта Chanterelle печурки содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

9. краставица содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

10. диња содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

11. кромид (суровини) содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

12. слатки компири (суровини) содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

13. црвена пиперка содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

14. зелен бибер содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

15. праз (суровини) содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

16. соја микроб содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

17. соја, ферментирани семиња содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

18. доматено (сув) содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

19. сончогледово семе содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

20. Манголд содржи 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

21. зелена содржи 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

22. ротквица (суровини) содржи 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

23. компир (суровини) содржи 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

24. рен (суровини) содржи 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

25. зелка (суровини) содржи 0.02 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

26. Chives (суровини) содржи 0.02 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

27. кромид (сув) содржи 0.02 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

28. грав (сува) содржи 0.02 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

29. карфиол (суровини) содржи 0.03 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

30. соја целата сушени семки содржи 0.03 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g>> ВИТАМИН А во храната Која храна има најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Која храна има најмалку витамин А?

Житарици и житни производи
>> ВИТАМИН А во храната Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин А?

месо
>> Витаминот А во Храна Кои месото има најмногу витамин А?
>> Витаминот А во Храна Кои месото има најмалку витамин А?

деликатеси
>> ВИТАМИН А во храната Кои месни производи имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои месни производи имаат најмалку витамин А?

еленово
>> ВИТАМИН А во храната Кои еленово има најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои еленово има најмалку витамин А?

живина
>> ВИТАМИН А во храната Кои живина има најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои живина има најмалку витамин А?

птици
>> ВИТАМИН А во храната Кои птици имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои птици имаат најмалку витамин А?

морски риби
>> Витаминот А во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамин А?
>> Витаминот А во Храна Кои морските риби имаат најмалку витамин А?

слатководна риба
>> ВИТАМИН А во храната Кои слатководни риби имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои слатководни риби имаат најмалку витамин А?

Школки, ракови, итн
>> ВИТАМИН А во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин А?

млеко
>> ВИТАМИН А во храната Кои млеко има најмногу витамин А?
>> Витаминот А во Храна Кои млеко има најмалку витамин А?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> ВИТАМИН А во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин А?

ферментирани сирења
>> ВИТАМИН А во храната Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамин А?

живина јајца
>> ВИТАМИН А во храната Кои живина јајца имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои живина јајца имаат најмалку витамин А?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> ВИТАМИН А во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин А?

Овошје и овошни производи
>> ВИТАМИН А во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин А?

масни супстанции
>> ВИТАМИН А во храната Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои масти и масни материи имаат најмалку витамин А?

Шеќери и шеќер деривати
>> ВИТАМИН А во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин А?


види исто така:

ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Е?
ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамин Ц?
ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини Б6?
Храна богата со протеини кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу протеини?
Диета без калциум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калциум?
Диета без Јагленохидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку јагленохидрати?
ХРАНА ЗА губење на тежината Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку масти?
Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамини и минерали?
Диета без калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калиум?
ХРАНА ЗА телесната тежина кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу масти?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


Gilthead ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболко (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
праски (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелена салата ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз зрна (не излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Турција ( исхрана - калории, витамини, минерали )
природен пчелин мед ( исхрана - калории, витамини, минерали )
какао во прав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
полузрнесто ( исхрана - калории, витамини, минерали )
жолта Chanterelle печурки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагоди (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелена ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагода компот конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
рибизли, црвена и бела ( исхрана - калории, витамини, минерали )
варени солени шунка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сланина (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслинесто зелена (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (варени, излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Dace ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во gilthead?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во свинско (полу масти)?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во јаболко (свежи)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во праски (свежи)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во зелена салата?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во ориз зрна (не излупени)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more