logo
vertikala

Минерали во Храна
Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку минерали?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Минерали во Храна Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку минерали?


1. портокал (свеж сок)

2. јаболко (свежи)

3. боровинки (свежи)

4. грозје (свеж сок)

5. грејпфрут (свеж сок)

6. ананас (конзервирана во сок)

7. компот од различни плодови, конзервирана

8. круши (свежи)

9. праски (свежи)

10. дуња (свежи)

11. малини (свеж сок)

12. ананас (свежи)

13. грејпфрут (свежи)

14. калинка, слатка калинка (свежи)

15. сливи (свежи)

16. јагоди (свежи)

17. грозје (свежи)

18. портокал (свежи)

19. цариградско грозде (свежи)

20. црни маслинки (свежи)

21. малини (свежи)

22. рибизли, црвена и бела

23. смокви (свежи)

24. караница (свежи)

25. круши (сув)

26. кајсија (свежи)

27. датуми (свежи)

28. датуми, овошје со шеќер

29. грозје (сува)

30. кикирики (сув)>> Минерали во ХРАНА Кои храни имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои храна има најмалку минерали?

Житарици и житни производи
>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмалку минерали?

месо
>> Минерали во Храна Кои месо има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои месо има најмалку минерали?

деликатеси
>> Минерали во ХРАНА Кои месни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои месни производи имаат најмалку минерали?

еленово
>> Минерали во ХРАНА Кои еленово има најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои еленово има најмалку минерали?

живина
>> Минерали во Храна Кои живина има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои живина има најмалку минерали?

птици
>> Минерали во Храна Кои птици имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои птици имаат најмалку минерали?

морски риби
>> Минерали во Храна Кои морските риби имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои морските риби имаат најмалку минерали?

слатководна риба
>> Минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмалку минерали?

Школки, ракови, итн
>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмалку минерали?

млеко
>> Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмалку минерали?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку минерали?

ферментирани сирења
>> Минерали во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмалку минерали?

живина јајца
>> Минерали во ХРАНА Кои живина јајца имаат минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои poultra јајца имаат најмалку минерали?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку минерали?

Овошје и овошни производи
>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку на минерали?

масни супстанции
>> Минерали во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои масти и масни материи имаат најмалку минерали?

Шеќери и шеќер деривати
>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку минерали?


види исто така:

Диета без калциум Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку калциум?
Диета без фосфор Кои овошје и овошни производи имаат најмалку фосфор?
Храна богата со натриум кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу натриум?
Храна богата со јаглени хидрати кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу јаглехидрати?
Храна богата со јаглени хидрати Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу јаглехидрати?
ХРАНА ЗА телесната тежина Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу масти?
Храна богата со магнезиум кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу магнезиум?
Храна богата со железо Кои овошје и овошни производи имаат најмногу железо?
Витамин Б1 ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу витамин Б1?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку витамин Е?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


варени солени шунка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
полузрнесто ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маргарин (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
калинка, слатка калинка (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјото млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
фазан ( исхрана - калории, витамини, минерали )
путер, Неподправената (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
нерафинирано шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
дуња (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круша, конзервирана во сируп ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овци масти ( исхрана - калории, витамини, минерали )
дива свиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
чоколадо мешање ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана рак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боранија (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лук (сијалицата) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во варени солени шунка?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во полузрнесто?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во маргарин (просек)?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во калинка, слатка калинка (свежи)?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во козјото млеко?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во фазан?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more