logo
vertikala

Витамини и минерали во Храна
Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини и минерали?


Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини и минерали?


1. нерафинирано шеќер

2. сируп

3. природен пчелин мед

4. бел рафиниран шеќер>> Витамини и минерали во Храна Која храна има најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во Храна Која храна има најмалку витамини и минерали?

Житарици и житни производи
>> Витамини и минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамини и минерали?

месо
>> Витамини и минерали во Храна Кои месо има најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои месо има најмалку витамини и минерали?

деликатеси
>> Витамини и минерали во Храна Кои месни производи имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои месни производи имаат најмалку витамини и минерали?

еленово
>> Витамини и минерали во Храна Кои еленово има најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои еленово има најмалку витамини и минерали?

живина
>> Витамини и минерали во Храна Кои живина има најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во Храна Кои живина има најмалку витамини и минерали?

птици
>> Витамини и минерали во Храна Кои птици имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои птици имаат најмалку витамини и минерали?

морски риби
>> Витамини и минерали во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои морските риби имаат најмалку витамини и минерали?

слатководна риба
>> Витамини и минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои слатководни риби имаат најмалку витамини и минерали?

Школки, ракови, итн
>> Витамини и минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамини и минерали?

млеко
>> Витамини и минерали во Храна Кои млеко има најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во Храна Кои млеко има најмалку витамини и минерали?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Витамини и минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамини и минерали?

ферментирани сирења
>> Витамини и минерали во Храна Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамини и минерали?

живина јајца
>> Витамини и минерали во Храна Кои живина јајца имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои poultra јајца имаат најмалку витамини и минерали?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Витамини и минерали во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамини и минерали?

Овошје и овошни производи
>> Витамини и минерали во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамини и минерали?

масни супстанции
>> Витамини и минерали во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои масти и масни материи имаат најмалку витамини и минерали?

Шеќери и шеќер деривати
>> Витамини и минерали во Храна Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамини и минерали?


види исто така:

Витамини во Храна Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамини?
Витамин Б2 во храна Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б2?
ВИТАМИН А во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин А?
Храна богата со јаглени хидрати Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу јаглехидрати?
Храна богата со магнезиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу магнезиум?
Диета без калиум Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калиум?
ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин А?
Витамин Б1 во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б1?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б2?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Б2?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


маргарин (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана лосос ( исхрана - калории, витамини, минерали )
гуска црниот дроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагоди (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Ementaler ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круши (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко во прав кравјо, целата засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
магдонос (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешки џигер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карфиол (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сончогледово семе ( исхрана - калории, витамини, минерали )
репа, корен (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
туна (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагула (чадена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црвени кромид ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круша, конзервирана во сируп ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут, задушени исечени, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во маргарин (просек)?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во конзервирана лосос?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во гуска црниот дроб?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во јагоди (свежи)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во доматено (варен, конзервирана)?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во ementaler?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more