logo
vertikala

Витамини и минерали во Храна
Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини и минерали?


Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини и минерали?


1. нерафинирано шеќер

2. сируп

3. природен пчелин мед

4. бел рафиниран шеќер>> Витамини и минерали во Храна Која храна има најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во Храна Која храна има најмалку витамини и минерали?

Житарици и житни производи
>> Витамини и минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамини и минерали?

месо
>> Витамини и минерали во Храна Кои месо има најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои месо има најмалку витамини и минерали?

деликатеси
>> Витамини и минерали во Храна Кои месни производи имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои месни производи имаат најмалку витамини и минерали?

еленово
>> Витамини и минерали во Храна Кои еленово има најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои еленово има најмалку витамини и минерали?

живина
>> Витамини и минерали во Храна Кои живина има најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во Храна Кои живина има најмалку витамини и минерали?

птици
>> Витамини и минерали во Храна Кои птици имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои птици имаат најмалку витамини и минерали?

морски риби
>> Витамини и минерали во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои морските риби имаат најмалку витамини и минерали?

слатководна риба
>> Витамини и минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои слатководни риби имаат најмалку витамини и минерали?

Школки, ракови, итн
>> Витамини и минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамини и минерали?

млеко
>> Витамини и минерали во Храна Кои млеко има најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во Храна Кои млеко има најмалку витамини и минерали?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Витамини и минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамини и минерали?

ферментирани сирења
>> Витамини и минерали во Храна Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамини и минерали?

живина јајца
>> Витамини и минерали во Храна Кои живина јајца имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои poultra јајца имаат најмалку витамини и минерали?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Витамини и минерали во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамини и минерали?

Овошје и овошни производи
>> Витамини и минерали во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамини и минерали?

масни супстанции
>> Витамини и минерали во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои масти и масни материи имаат најмалку витамини и минерали?

Шеќери и шеќер деривати
>> Витамини и минерали во Храна Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамини и минерали?


види исто така:

Витамини и минерали во Храна кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамини и минерали?
ВИТАМИН А во храната Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин А?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б6?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Е?
ВИТАМИН Ц во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Ц?
Диета без IRON кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку железо?
Витамин Б1 во храната Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б1?
Храна богата со калциум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калциум?
Витамин Б1 во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б1?
Диета без IRON Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку железо?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


ананас (конзервирана во сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
артишок (за јадење дел) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ослиќ ( исхрана - калории, витамини, минерали )
филе на свинско месо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Dace ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
орев (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Boloney ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кокошката е жолчка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кременадли ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сончогледово семе ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел рафиниран шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
дива свиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малини (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кефир ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајчиното млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
краставица ( исхрана - калории, витамини, минерали )
варен мида ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (цела конзервирана вода) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боровинки (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Железо во храната. Колку железо е таму во ананас (конзервирана во сок)?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во артишок (за јадење дел)?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во ослиќ?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во филе на свинско месо?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во Dace?
Железо во храната. Колку железо е таму во кромид (суровини)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more