logo
vertikala

Диета без фосфор
кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку фосфор?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Диета без фосфор кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку фосфор?


1. брокули (варени) содржи 0.00 mg фосфор Храна 100g

2. сок од домати, солени содржи 15.00 mg фосфор Храна 100g

3. моркови (варен, конзервирана) содржи 25.00 mg фосфор Храна 100g

4. доматено (варен, конзервирана) содржи 27.00 mg фосфор Храна 100g

5. доматно пире во кутии содржи 36.00 mg фосфор Храна 100g

6. моркови (варен) содржи 37.00 mg фосфор Храна 100g

7. целер (варен, конзервирана) содржи 40.00 mg фосфор Храна 100g

8. цвекло (варени) содржи 43.00 mg фосфор Храна 100g

9. боранија (варен, конзервирана) содржи 44.00 mg фосфор Храна 100g

10. спанаќ (варен) содржи 55.00 mg фосфор Храна 100g

11. Potatoe (варени, излупени) содржи 56.00 mg фосфор Храна 100g

12. Potatoe (печени во рерна) содржи 58.00 mg фосфор Храна 100g

13. грашок (варен, конзервирана) содржи 67.00 mg фосфор Храна 100g

14. карфиол (варени) содржи 76.00 mg фосфор Храна 100g

15. Potatoe (пржена) содржи 150.00 mg фосфор Храна 100g

16. Potatoe (чипс) содржи 152.00 mg фосфор Храна 100g>> Храна богата со фосфор Која храна има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Која храна има најмалку фосфор?

Житарици и житни производи
>> Храна богата со фосфор Кои житарки и житни производи имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои житарки и житни производи имаат најмалку фосфор?

месо
>> Храна богата со фосфор Кои месо има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои месо има најмалку фосфор?

деликатеси
>> Храна богата со фосфор Кои месни производи имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои месни производи имаат најмалку фосфор?

еленово
>> Храна богата со фосфор Кои еленово има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои еленово има најмалку фосфор?

живина
>> Храна богата со фосфор Кои живина има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои живина има најмалку фосфор?

птици
>> Храна богата со фосфор Кои птици имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои птици имаат најмалку фосфор?

морски риби
>> Храна богата со фосфор Кои морските риби имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои морските риби имаат најмалку фосфор?

слатководна риба
>> Храна богата со фосфор Кои слатководни риби имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои слатководни риби имаат најмалку фосфор?

Школки, ракови, итн
>> Храна богата со фосфор Кои школки, ракови и сл имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои школки, ракови и сл имаат најмалку фосфор?

млеко
>> Храна богата со фосфор Кои млеко има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои млеко има најмалку фосфор?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Храна богата со фосфор Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку фосфор?

ферментирани сирења
>> Храна богата со фосфор Кои ферментирани сирења имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои ферментирани сирења имаат најмалку фосфор?

живина јајца
>> Храна богата со фосфор Кои живина јајца имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои живина јајца имаат најмалку фосфор?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Храна богата со фосфор Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку фосфор?

Овошје и овошни производи
>> Храна богата со фосфор Кои овошје и овошни производи имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои овошје и овошни производи имаат најмалку фосфор?

масни супстанции
>> Храна богата со фосфор Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои масти и масни материи имаат најмалку фосфор?

Шеќери и шеќер деривати
>> Храна богата со фосфор Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку фосфор?


види исто така:

ХРАНА ЗА телесната тежина Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу масти?
Диета без фосфор кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку фосфор?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Б6?
Храна богата со калиум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу калиум?
Диета без Јагленохидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку јагленохидрати?
Диета без магнезиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку магнезиум?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамини Б1?
ХРАНА ЗА губење на тежината Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку масти?
Храна богата со калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калиум?
ВИТАМИН Ц во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Ц?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


маслиново масло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
паштета јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајонезот (купени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
магдонос (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
шлаг ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овци масти ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел грав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
морски алги (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја, ферментирани семиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслинесто зелена (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут, задушени исечени, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
поле зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
диња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круша, конзервирана во сируп ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целата пилешко јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко месо рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во маслиново масло?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во паштета јајца 100 г?
Масти во храната. Колку масти е таму во мајонезот (купени)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во магдонос (суровини)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во шлаг?
Масти во храната. Колку масти е таму во пченка (суровини)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more