logo
vertikala

Храна богата со калиум
кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу калиум?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Храна богата со калиум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу калиум?


1. доматно пире во кутии содржи 1160.00 mg калиум Храна 100g

2. Potatoe (чипс) содржи 620.00 mg калиум Храна 100g

3. спанаќ (варен) содржи 580.00 mg калиум Храна 100g

4. карфиол (варени) содржи 400.00 mg калиум Храна 100g

5. моркови (варен) содржи 305.00 mg калиум Храна 100g

6. цвекло (варени) содржи 300.00 mg калиум Храна 100g

7. боранија (варен, конзервирана) содржи 258.00 mg калиум Храна 100g

8. сок од домати, солени содржи 250.00 mg калиум Храна 100g

9. грашок (варен, конзервирана) содржи 201.00 mg калиум Храна 100g

10. доматено (варен, конзервирана) содржи 130.00 mg калиум Храна 100g

11. моркови (варен, конзервирана) содржи 110.00 mg калиум Храна 100g

12. целер (варен, конзервирана) содржи 0.00 mg калиум Храна 100g

13. брокули (варени) содржи 0.00 mg калиум Храна 100g

14. Potatoe (печени во рерна) содржи 0.00 mg калиум Храна 100g

15. Potatoe (варени, излупени) содржи 0.00 mg калиум Храна 100g

16. Potatoe (пржена) содржи 0.00 mg калиум Храна 100g>> Храна богата со калиум Која храна има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Која храна има најмалку калиум?

Житарици и житни производи
>> Храна богата со калиум Кои житарки и житни производи имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои житарки и житни производи имаат најмалку калиум?

месо
>> Храна богата со калиум Кои месо има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои месо има најмалку калиум?

деликатеси
>> Храна богата со калиум Кои месни производи имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои месни производи имаат најмалку калиум?

еленово
>> Храна богата со калиум Кои еленово има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои еленово има најмалку калиум?

живина
>> Храна богата со калиум Кои живина има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои живина има најмалку калиум?

птици
>> Храна богата со калиум Кои птици имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои птици имаат најмалку калиум?

морски риби
>> Храна богата со калиум Кои морските риби имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои морските риби имаат најмалку калиум?

слатководна риба
>> Храна богата со калиум Кои слатководни риби имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои слатководни риби имаат најмалку калиум?

Школки, ракови, итн
>> Храна богата со калиум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои школки, ракови и сл имаат најмалку калиум?

млеко
>> Храна богата со калиум Кои млеко има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои млеко има најмалку калиум?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Храна богата со калиум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку на калиум?

ферментирани сирења
>> Храна богата со калиум Кои ферментирани сирења имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои ферментирани сирења имаат најмалку калиум?

живина јајца
>> Храна богата со калиум Кои живина јајца имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои живина јајца имаат најмалку калиум?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Храна богата со калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калиум?

Овошје и овошни производи
>> Храна богата со калиум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калиум?

масни супстанции
>> Храна богата со калиум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои масти и масни материи имаат најмалку на калиум?

Шеќери и шеќер деривати
>> Храна богата со калиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калиум?


види исто така:

Храна богата со калиум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу калиум?
Минерали во Храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку минерали?
Витамин Б1 ВО ХРАНА кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини Б1?
Минерали во Храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу минерали?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Б1?
Диета без калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калиум?
ВИТАМИН Ц во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Ц?
ВИТАМИН Ц во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Ц?
ВИТАМИН А во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамин А?
Храна богата со фосфор кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу фосфор?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


свежо сирење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
шума зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско печење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малини (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
репа, корен (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
брокули (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
култивирани печурки (конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
растително масло (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
полузрнесто ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Манголд ( исхрана - калории, витамини, минерали )
елен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кондензирана кравјо млеко, незасладена ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
путер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
жаба бутче ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматно пире во кутии ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лешник (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во свежо сирење?
Железо во храната. Колку железо е таму во шума зајак?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во свинско печење?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во малини (свежи)?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во репа, корен (суровини)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во грозје (свеж сок)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more