logo
vertikala

Минерали во Храна
кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку минерали?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Минерали во Храна кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку минерали?


1. јагода компот конзервирана

2. јагода (џем)

3. малина џем во конзерва

4. сок од грејпфрут во лименки

5. грејпфрут, задушени исечени, конзервирана

6. круша, конзервирана во сируп

7. боровинки, конзервирана задушени

8. јаболка, захаросани конзервирана

9. Pandied слива конзервирана

10. караница мармалад

11. кајсија компот, конзервирана

12. кикирики (печени)>> Минерали во ХРАНА Кои храни имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои храна има најмалку минерали?

Житарици и житни производи
>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмалку минерали?

месо
>> Минерали во Храна Кои месо има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои месо има најмалку минерали?

деликатеси
>> Минерали во ХРАНА Кои месни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои месни производи имаат најмалку минерали?

еленово
>> Минерали во ХРАНА Кои еленово има најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои еленово има најмалку минерали?

живина
>> Минерали во Храна Кои живина има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои живина има најмалку минерали?

птици
>> Минерали во Храна Кои птици имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои птици имаат најмалку минерали?

морски риби
>> Минерали во Храна Кои морските риби имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои морските риби имаат најмалку минерали?

слатководна риба
>> Минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмалку минерали?

Школки, ракови, итн
>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмалку минерали?

млеко
>> Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмалку минерали?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку минерали?

ферментирани сирења
>> Минерали во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмалку минерали?

живина јајца
>> Минерали во ХРАНА Кои живина јајца имаат минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои poultra јајца имаат најмалку минерали?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку минерали?

Овошје и овошни производи
>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку на минерали?

масни супстанции
>> Минерали во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои масти и масни материи имаат најмалку минерали?

Шеќери и шеќер деривати
>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку минерали?


види исто така:

ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу витамин Ц?
Храна богата со калциум Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу калциум?
ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку витамин Б6?
Витамин Б2 во храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Б2?
Диета без магнезиум Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку магнезиум?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу витамин Б2?
Диета без IRON Кои овошје и овошни производи имаат најмалку железо?
Диета без магнезиум кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку магнезиум?
Храна богата со железо Кои овошје и овошни производи имаат најмногу железо?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин Е?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


маслинки (солени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржени колбаси ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагнешко (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кикирики (печени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо сало ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маргарин (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Срна ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ослиќ ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
култивирани печурки, свежи ( исхрана - калории, витамини, минерали )
нависоко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајонезот (купени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвекло (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченично брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
какао во прав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (варени, излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјото млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во маслинки (солени)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во пржени колбаси?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во јагнешко (полу масти)?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во сардини (свежи)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во кикирики (печени)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во говедско месо сало?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more