logo
vertikala

ВИТАМИН А во храната
кој го подготвил - преработени масти и масни материи имаат најмалку витамин А?

витамин А | витамин Б1 | витамин Б2 | витамин Б6 | витамин Ц | витамин Е


ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработени масти и масни материи имаат најмалку витамин А?


1. маргарин (просек) содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

2. мајонезот (домашна) содржи 0.06 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g>> ВИТАМИН А во храната Која храна има најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Која храна има најмалку витамин А?

Житарици и житни производи
>> ВИТАМИН А во храната Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин А?

месо
>> Витаминот А во Храна Кои месото има најмногу витамин А?
>> Витаминот А во Храна Кои месото има најмалку витамин А?

деликатеси
>> ВИТАМИН А во храната Кои месни производи имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои месни производи имаат најмалку витамин А?

еленово
>> ВИТАМИН А во храната Кои еленово има најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои еленово има најмалку витамин А?

живина
>> ВИТАМИН А во храната Кои живина има најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои живина има најмалку витамин А?

птици
>> ВИТАМИН А во храната Кои птици имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои птици имаат најмалку витамин А?

морски риби
>> Витаминот А во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамин А?
>> Витаминот А во Храна Кои морските риби имаат најмалку витамин А?

слатководна риба
>> ВИТАМИН А во храната Кои слатководни риби имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои слатководни риби имаат најмалку витамин А?

Школки, ракови, итн
>> ВИТАМИН А во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин А?

млеко
>> ВИТАМИН А во храната Кои млеко има најмногу витамин А?
>> Витаминот А во Храна Кои млеко има најмалку витамин А?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> ВИТАМИН А во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин А?

ферментирани сирења
>> ВИТАМИН А во храната Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамин А?

живина јајца
>> ВИТАМИН А во храната Кои живина јајца имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои живина јајца имаат најмалку витамин А?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> ВИТАМИН А во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин А?

Овошје и овошни производи
>> ВИТАМИН А во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин А?

масни супстанции
>> ВИТАМИН А во храната Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои масти и масни материи имаат најмалку витамин А?

Шеќери и шеќер деривати
>> ВИТАМИН А во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин А?


види исто така:

Витамин Б1 ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Б1?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои неподготвени - сурови масти и масни супстанции кои имаат најмногу калории?
Храна богата со железо Кои неподготвени - сурови масти и масни супстанции кои имаат најмногу железо?
Витамини во Храна кој го подготвил - преработени масти и масни материи имаат најмалку витамини?
Витамини и минерали во храната Кои масти и масни материи имаат најмалку витамини и минерали?
Храна богата со магнезиум кој го подготвил - преработени масти и масни супстанции кои имаат најмногу магнезиум?
Храна богата со натриум Кои неподготвени - сурови масти и масни супстанции кои имаат најмногу натриум?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - сурови масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Ц?
Диета без калиум Кои масти и масни материи имаат најмалку на калиум?
Храна богата со железо кој го подготвил - преработени масти и масни супстанции кои имаат најмногу железо?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


малина џем во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвекло (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченица гриз ( исхрана - калории, витамини, минерали )
печење (леб) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
култивирани печурки, свежи ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржени колбаси ( исхрана - калории, витамини, минерали )
рибизли, црвена и бела ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Турција јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грав (сува) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
павлака со 35% масленост ( исхрана - калории, витамини, минерали )
датуми (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (маринирани) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сок од грејпфрут во лименки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
морски алги (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
чоколадо мешање ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболка, захаросани конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Liverwurst ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Железо во храната. Колку железо е таму во малина џем во конзерва?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во цвекло (варени)?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во пченица гриз?
Масти во храната. Колку масти е таму во печење (леб)?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во смокви (свежи)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во култивирани печурки, свежи?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more