logo
vertikala

ВИТАМИН Е ВО ХРАНА
Кои морските риби имаат најмногу витамин Е?

витамин А | витамин Б1 | витамин Б2 | витамин Б6 | витамин Ц | витамин Е


ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои морските риби имаат најмногу витамин Е?


1. скуша содржи 1.60 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

2. сардини (цела конзервирана вода) содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

3. сардини (свежи) содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

4. ослиќ содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

5. Gilthead содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

6. Surmullet содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

7. треска (свежа) содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

8. харинга (свежи) содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

9. харинга (маринирани) содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

10. харинга (чадена) содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

11. сардина содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

12. Devilfish содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

13. лист содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

14. туна (свежи) содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

15. конзервирана туна содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои храна има најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои храна има најмалку витамин Е?

Житарици и житни производи
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин Е?

месо
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои месо има најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои месо има најмалку витамин Е?

деликатеси
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои месни производи имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои месни производи имаат најмалку витамин Е?

еленово
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои еленово има најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои еленово има најмалку витамин Е?

живина
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои живина има најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои живина има најмалку витамин Е?

птици
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои птици имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои птици имаат најмалку витамин Е?

морски риби
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои морските риби имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои морските риби имаат најмалку витамин Е?

слатководна риба
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои слатководни риби имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои слатководни риби имаат најмалку витамин Е?

Школки, ракови, итн
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Е?

млеко
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои млеко има најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои млеко има најмалку витамин Е?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин Е?

ферментирани сирења
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамин Е?

живина јајца
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои живина јајца имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои живина јајца имаат најмалку витамин Е?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Е?

Овошје и овошни производи
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин Е?

масни супстанции
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои масти и масни материи имаат најмалку витамин Е?

Шеќери и шеќер деривати
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Е?


види исто така:

Храна богата со калциум кој го подготвил - преработени морска риба имаат најмногу калциум?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои неподготвени - суровини и морските риби имаат најмногу калории?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои морските риби имаат најмалку калории?
Витамини во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамини?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - суровини и морските риби имаат најмногу витамин Ц?
Минерали во Храна кој го подготвил - преработени морска риба имаат најмногу минерали?
Витамини и минерали во храната Кои морските риби имаат најмалку витамини и минерали?
Витамин Б2 во храна Кои морските риби имаат најмалку витамин Б2?
Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - суровини и морските риби имаат најмногу витамини и минерали?
Храна богата со протеини кој го подготвил - преработени морска риба имаат најмногу протеини?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


јастог (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
слатки компири (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ракчиња (свежа) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карфиол (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
компир (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
култивирани печурки (конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагнешко (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвекло (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
калинка, слатка калинка (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пармезан ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (конзервирана во сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сланина (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслиново масло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони - торта (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
рибизли, црвена и бела ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во јастог (варен)?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во доматено (сув)?
Масти во храната. Колку масти е таму во јачмен брашно?
Масти во храната. Колку масти е таму во слатки компири (суровини)?
Масти во храната. Колку масти е таму во ракчиња (свежа)?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во карфиол (варени)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more