logo
vertikala

Витамини во Храна
Која храна има најмногу витамини?

витамин А | витамин Б1 | витамин Б2 | витамин Б6 | витамин Ц | витамин Е


Витамини во Храна Која храна има најмногу витамини?


1. пилешки џигер

2. патка месо без маснотии

3. магдонос (сув)

4. свинско црниот дроб

5. сливи (свежи)

6. пченица микроб

7. моркови (варен, конзервирана)

8. пченка микроб

9. спанаќ (варен)

10. доматено (сув)

11. карфиол (варени)

12. магдонос (суровини)

13. цвекло (суровини)

14. слатки компири (суровини)

15. пченка (суровини)

16. рен (суровини)

17. кајсија (сушени)

18. тиква

19. бел грав

20. зелен бибер

21. брокули (суровини)

22. пилешко јајца во прав

23. карфиол (суровини)

24. кајсија (свежи)

25. соја целата сушени семки

26. кокошката е жолчка од јајце 100 г

27. ананас (свежи)

28. Chives (суровини)

29. орев (сув)

30. јагоди (свежи)>> Витамини во Храна Која храна има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Која храна има најмалку витамин?

Житарици и житни производи
>> Витамини во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамини?

месо
>> Витамини во Храна Кои месо има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои месо има најмалку витамин?

деликатеси
>> Витамини во ХРАНА Кои месни производи имаат најмногу витамини?
>> Витамини во ХРАНА Кои месни производи имаат најмалку витамин А?

еленово
>> Витамини во Храна Кои еленово има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои еленово има најмалку витамини?

живина
>> Витамини во Храна Кои живина има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои живина има витамини?

птици
>> Витамини во Храна Кои птици имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои птици имаат најмалку витамини?

морски риби
>> Витамини во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои морските риби имаат најмалку витамин?

слатководна риба
>> Витамини во Храна Кои слатководни риби имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои слатководни риби имаат најмалку витамини?

Школки, ракови, итн
>> Витамини во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамини?

млеко
>> Витамини во Храна Кои млеко има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои млеко има најмалку витамин?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Витамини во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамини?

ферментирани сирења
>> Витамини во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамини?
>> Витамини во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамини?

живина јајца
>> Витамини во Храна Кои живина јајца имаат најмногу витамини?
>> Витамини во ХРАНА Кои живина јајца имаат најмалку витамини?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамини?

Овошје и овошни производи
>> Витамини во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамини?

масни супстанции
>> Витамини во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои масти и масни материи имаат најмалку витамини?

Шеќери и шеќер деривати
>> Витамини во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини?
>> Витамини во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамини?


види исто така:

Диета без калиум кој го подготвил - обработена храна има најмалку калиум?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - сурова храна има најмногу витаминот Б6?
Витамин Б1 во храната кој го подготвил - обработена храна има најмногу витамин Б1?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории кој го подготвил - обработена храна има најмногу калории?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова храна има најмногу витамин Б1?
ХРАНА ЗА губење на тежината Кои неподготвени - сурова храна има најмалку масти?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - обработена храна има најмалку витамин Е?
Храна богата со калиум Која храна има најмногу калиум?
Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - сурова храна има најмногу витамини и минерали?
Витамини и минерали во храната кој го подготвил - обработена храна има најмногу витамини и минерали?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


кајсија (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боровинки, конзервирана задушени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Chives (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
брокули (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црвена пиперка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малина џем во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Ementaler ( исхрана - калории, витамини, минерали )
компот од различни плодови, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагула (чадена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, варени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целата пилешко јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардина ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско црниот дроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млечно чоколадо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карфиол (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Dace ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (варени, излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овци рамо ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Калиум во храната. Колку калиум е таму во кајсија (свежи)?
Железо во храната. Колку железо е таму во боровинки, конзервирана задушени?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во chives (суровини)?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во брокули (суровини)?
Железо во храната. Колку железо е таму во црвена пиперка?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во малина џем во конзерва?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more