logo
vertikala

Минерали во ХРАНА
Кои млеко има најмногу минерали?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмногу минерали?


1. млеко кондензирана кравјо, засладен

2. кондензирана кравјо млеко, незасладена

3. овчо млеко

4. козјото млеко

5. кравјо млеко, бегло

6. кравјо млеко, матеница, неварен (свежи)

7. кобила на млеко

8. мајчиното млеко

9. млеко во прав кравјо, целата засладен>> Минерали во ХРАНА Кои храни имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои храна има најмалку минерали?

Житарици и житни производи
>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмалку минерали?

месо
>> Минерали во Храна Кои месо има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои месо има најмалку минерали?

деликатеси
>> Минерали во ХРАНА Кои месни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои месни производи имаат најмалку минерали?

еленово
>> Минерали во ХРАНА Кои еленово има најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои еленово има најмалку минерали?

живина
>> Минерали во Храна Кои живина има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои живина има најмалку минерали?

птици
>> Минерали во Храна Кои птици имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои птици имаат најмалку минерали?

морски риби
>> Минерали во Храна Кои морските риби имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои морските риби имаат најмалку минерали?

слатководна риба
>> Минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмалку минерали?

Школки, ракови, итн
>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмалку минерали?

млеко
>> Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмалку минерали?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку минерали?

ферментирани сирења
>> Минерали во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмалку минерали?

живина јајца
>> Минерали во ХРАНА Кои живина јајца имаат минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои poultra јајца имаат најмалку минерали?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку минерали?

Овошје и овошни производи
>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку на минерали?

масни супстанции
>> Минерали во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои масти и масни материи имаат најмалку минерали?

Шеќери и шеќер деривати
>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку минерали?


види исто така:

ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории кој го подготвил - преработени млеко има најмалку калории?
Храна богата со јаглени хидрати кој го подготвил - преработени млеко има најмногу јаглехидрати?
Храна богата со фосфор Кои неподготвени - сурово млеко има најмногу фосфор?
Витамини во Храна Кои млеко има најмалку витамин?
Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмногу минерали?
Диета без калиум Кои неподготвени - сурово млеко има најмалку калиум?
Диета без Јагленохидрати кој го подготвил - преработени млеко има најмалку јагленохидрати?
ВИТАМИН Ц во храната Кои млеко има најмногу витамин Ц?
Диета без јаглени хидрати Кои млеко има најмалку јагленохидрати?
ХРАНА ЗА телесната тежина Кои неподготвени - сурово млеко има најмногу дебели?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


куки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
брокули (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
еребица ( исхрана - калории, витамини, минерали )
дива свиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелен бибер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бела пченица леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајонезот (домашна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боровинки (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
диња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карфиол (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црвена пиперка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско црниот дроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лосос (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
рен (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круши (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка жито ( исхрана - калории, витамини, минерали )


В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во куки?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во грејпфрут (свежи)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во брокули (суровини)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во еребица?
Железо во храната. Колку железо е таму во дива свиња?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во зелен бибер?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more