logo
vertikala

Минерали во ХРАНА
Кои млеко има најмалку минерали?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмалку минерали?


1. млеко во прав кравјо, целата засладен

2. мајчиното млеко

3. кобила на млеко

4. кравјо млеко, матеница, неварен (свежи)

5. кравјо млеко, бегло

6. козјото млеко

7. овчо млеко

8. кондензирана кравјо млеко, незасладена

9. млеко кондензирана кравјо, засладен>> Минерали во ХРАНА Кои храни имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои храна има најмалку минерали?

Житарици и житни производи
>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмалку минерали?

месо
>> Минерали во Храна Кои месо има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои месо има најмалку минерали?

деликатеси
>> Минерали во ХРАНА Кои месни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои месни производи имаат најмалку минерали?

еленово
>> Минерали во ХРАНА Кои еленово има најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои еленово има најмалку минерали?

живина
>> Минерали во Храна Кои живина има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои живина има најмалку минерали?

птици
>> Минерали во Храна Кои птици имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои птици имаат најмалку минерали?

морски риби
>> Минерали во Храна Кои морските риби имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои морските риби имаат најмалку минерали?

слатководна риба
>> Минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмалку минерали?

Школки, ракови, итн
>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмалку минерали?

млеко
>> Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмалку минерали?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку минерали?

ферментирани сирења
>> Минерали во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмалку минерали?

живина јајца
>> Минерали во ХРАНА Кои живина јајца имаат минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои poultra јајца имаат најмалку минерали?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку минерали?

Овошје и овошни производи
>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку на минерали?

масни супстанции
>> Минерали во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои масти и масни материи имаат најмалку минерали?

Шеќери и шеќер деривати
>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку минерали?


види исто така:

Диета без IRON Кои неподготвени - сурово млеко има најмалку железо?
ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработени млеко има најмалку витамин Б6?
Храна богата со железо Кои неподготвени - сурово млеко има најмногу железо?
ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - преработени млеко има најмалку витамин Ц?
Витамини и минерали во Храна Кои млеко има најмалку витамини и минерали?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработени млеко има најмногу витамин Б2?
Диета без SODIUM кој го подготвил - преработени млеко има најмалку натриум?
Витамин Б2 во храна Кои млеко има најмногу витамин Б2?
Храна богата со калциум Кои млеко има најмногу калциум?
Храна богата со магнезиум Кои подготвени - преработени млеко има најмногу магнезиум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


кокошката е жолчка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целер (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
путер, Неподправената (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслинки (солени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
орев (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
рен (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, бегло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пармезан ( исхрана - калории, витамини, минерали )
вид рак во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
птици ( исхрана - калории, витамини, минерали )
домашни патка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
суровини пушеле шунка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
полузрнесто ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (цела конзервирана вода) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
скуша ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболка, захаросани конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Калиум во храната. Колку калиум е таму во кокошката е жолчка од јајце 100 г?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во целер (суровини)?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во јастог во конзерва?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во путер, Неподправената (свежи)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во маслинки (солени)?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во орев (сув)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more