logo
vertikala

Минерали во ХРАНА
Кои poultra јајца имаат најмалку минерали?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Минерали во ХРАНА Кои poultra јајца имаат најмалку минерали?


1. патка јајце 100 г

2. Турција јајца 100 г

3. паштета јајца 100 г

4. Кокошка белка од јајце 100 г

5. целата пилешко јајца 48 гр

6. целата пилешко јајца 100 г

7. кокошката е жолчка од јајце 100 г

8. пилешко јајца во прав>> Минерали во ХРАНА Кои храни имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои храна има најмалку минерали?

Житарици и житни производи
>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмалку минерали?

месо
>> Минерали во Храна Кои месо има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои месо има најмалку минерали?

деликатеси
>> Минерали во ХРАНА Кои месни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои месни производи имаат најмалку минерали?

еленово
>> Минерали во ХРАНА Кои еленово има најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои еленово има најмалку минерали?

живина
>> Минерали во Храна Кои живина има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои живина има најмалку минерали?

птици
>> Минерали во Храна Кои птици имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои птици имаат најмалку минерали?

морски риби
>> Минерали во Храна Кои морските риби имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои морските риби имаат најмалку минерали?

слатководна риба
>> Минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмалку минерали?

Школки, ракови, итн
>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмалку минерали?

млеко
>> Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмалку минерали?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку минерали?

ферментирани сирења
>> Минерали во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмалку минерали?

живина јајца
>> Минерали во ХРАНА Кои живина јајца имаат минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои poultra јајца имаат најмалку минерали?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку минерали?

Овошје и овошни производи
>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку на минерали?

масни супстанции
>> Минерали во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои масти и масни материи имаат најмалку минерали?

Шеќери и шеќер деривати
>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку минерали?


види исто така:

Витамин Б2 во храна Кои живина јајца имаат најмногу витамин Б2?
Диета без калциум Кои живина јајца имаат најмалку калциум?
Храна богата со калиум Кои живина јајца имаат најмногу калиум?
Витамин Б2 во храна Кои живина јајца имаат најмалку витамин Б2?
Која храна богата со натриум Кои живина јајца имаат најмногу натриум?
Минерали во ХРАНА Кои живина јајца имаат минерали?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои живина јајца имаат најмалку витамин Е?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои живина јајца имаат најмногу витамин Б6?
Минерали во ХРАНА Кои poultra јајца имаат најмалку минерали?
ВИТАМИН Ц во храната Кои живина јајца имаат најмногу витамин Ц?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


грозје (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круши (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајчиното млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црвена пиперка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
желка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Boletus ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (чипс) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
брокули (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка жито ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карфиол (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целер (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Камембер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
нерафинирано шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
караница мармалад ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз зрна (не излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
оризово брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржени колбаси ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во грозје (свеж сок)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во кравјо млеко, матеница, неварен (свежи)?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во круши (свежи)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во јастог (варен)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во мајчиното млеко?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во црвена пиперка?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more