logo
vertikala

Храна богата со протеини
Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?


Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?


1. соја целата сушени семки содржи 35.00 g Протеини Храна 100g

2. сончогледово семе содржи 27.00 g Протеини Храна 100g

3. боранија, суровини и содржи 20.20 g Протеини Храна 100g

4. соја, ферментирани семиња содржи 17.00 g Протеини Храна 100g

5. морски алги (сув) содржи 12.00 g Протеини Храна 100g

6. црвени кромид содржи 10.80 g Протеини Храна 100g

7. доматено (сув) содржи 10.80 g Протеини Храна 100g

8. Potatoe (чипс) содржи 6.70 g Протеини Храна 100g

9. лук (сијалицата) содржи 6.00 g Протеини Храна 100g

10. соја микроб содржи 6.00 g Протеини Храна 100g

11. Potatoe (пржена) содржи 5.00 g Протеини Храна 100g

12. брокули (суровини) содржи 4.30 g Протеини Храна 100g

13. магдонос (сув) содржи 3.70 g Протеини Храна 100g

14. грашок (варен, конзервирана) содржи 3.70 g Протеини Храна 100g

15. брокули (варени) содржи 3.30 g Протеини Храна 100g

16. карфиол (варени) содржи 3.30 g Протеини Храна 100g

17. рен (суровини) содржи 3.00 g Протеини Храна 100g

18. Boletus содржи 2.80 g Протеини Храна 100g

19. праз (суровини) содржи 2.70 g Протеини Храна 100g

20. слатки компири (суровини) содржи 2.60 g Протеини Храна 100g

21. зелен бибер содржи 2.50 g Протеини Храна 100g

22. артишок (за јадење дел) содржи 2.40 g Протеини Храна 100g

23. карфиол (суровини) содржи 2.40 g Протеини Храна 100g

24. боранија (варен, конзервирана) содржи 2.40 g Протеини Храна 100g

25. спанаќ (варен) содржи 2.30 g Протеини Храна 100g

26. бел грав содржи 2.30 g Протеини Храна 100g

27. култивирани печурки (конзервирана) содржи 2.00 g Протеини Храна 100g

28. грав (сува) содржи 2.00 g Протеини Храна 100g

29. компир (суровини) содржи 2.00 g Протеини Храна 100g

30. Potatoe (печени во рерна) содржи 2.00 g Протеини Храна 100g>> Храна богата со протеини Кои храни имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Која храна има најмалку протеини?

Житарици и житни производи
>> Високо протеинска храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои житарки и житни производи имаат најмалку протеини?

месо
>> Храна богата со протеини Кои месо има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои месо има најмалку протеини?

деликатеси
>> Храна богата со протеини Кои месни производи имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои месни производи имаат најмалку протеини?

еленово
>> Храна богата со протеини Кои еленово има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои еленово има минимум протеини?

живина
>> Храна богата со протеини Кои живина има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои живина има најмалку протеини?

птици
>> Храна богата со протеини Кои птици имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои птици имаат најмалку протеини?

морски риби
>> Храна богата со протеини Кои морските риби имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои морските риби имаат најмалку протеини?

слатководна риба
>> Храна богата со протеини Кои слатководни риби имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои слатководни риби имаат најмалку протеини?

Школки, ракови, итн
>> Храна богата со протеини Кои школки, ракови и сл имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои школки, ракови и сл имаат најмалку протеини?

млеко
>> Храна богата со протеини Кои млеко има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои млеко има најмалку протеини?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Храна богата со протеини Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку протеини?

ферментирани сирења
>> Храна богата со протеини Кои ферментирани сирења имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои ферментирани сирења имаат најмалку протеини?

живина јајца
>> Храна богата со протеини Кои живина јајца имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои живина јајца имаат најмалку протеини?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку протеини?

Овошје и овошни производи
>> Храна богата со протеини Кои овошје и овошни производи имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои овошје и овошни производи имаат најмалку протеини?

масни супстанции
>> Храна богата со протеини Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои масти и масни материи имаат најмалку протеини?

Шеќери и шеќер деривати
>> Храна богата со протеини Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку протеини?


види исто така:

Диета без IRON Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку железо?
ХРАНА ЗА телесната тежина кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу масти?
Витамини и минерали во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамини и минерали?
Храна богата со протеини Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу протеини?
Храна богата со фосфор Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу фосфор?
Храна богата со калиум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу калиум?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Б1?
Диета без калциум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калциум?
ХРАНА ЗА губење на тежината Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку масти?
Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


магдонос (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
гуска ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Манголд ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја, ферментирани семиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско печење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
растително масло (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Кокошка белка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз зрна (не излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сливи (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел рафиниран шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко polumasno ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свежо сирење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
датуми (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјото млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
жолта Chanterelle печурки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут, задушени исечени, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен никулци ( исхрана - калории, витамини, минерали )


ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во магдонос (сув)?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во кромид (суровини)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во моркови (варен, конзервирана)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во гуска?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во Манголд?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во соја, ферментирани семиња?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more