logo
vertikala

Храна богата со калиум
Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калиум?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Храна богата со калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калиум?


1. морски алги (сув) содржи 7500.00 mg калиум Храна 100g

2. соја целата сушени семки содржи 1865.00 mg калиум Храна 100g

3. боранија, суровини и содржи 1160.00 mg калиум Храна 100g

4. доматно пире во кутии содржи 1160.00 mg калиум Храна 100g

5. магдонос (сув) содржи 840.00 mg калиум Храна 100g

6. Potatoe (чипс) содржи 620.00 mg калиум Храна 100g

7. спанаќ (варен) содржи 580.00 mg калиум Храна 100g

8. цвекло (суровини) содржи 550.00 mg калиум Храна 100g

9. рен (суровини) содржи 530.00 mg калиум Храна 100g

10. лук (сијалицата) содржи 515.00 mg калиум Храна 100g

11. жолта Chanterelle печурки содржи 507.00 mg калиум Храна 100g

12. култивирани печурки, свежи содржи 460.00 mg калиум Храна 100g

13. магдонос (суровини) содржи 460.00 mg калиум Храна 100g

14. компир (суровини) содржи 450.00 mg калиум Храна 100g

15. праз (суровини) содржи 438.00 mg калиум Храна 100g

16. артишок (за јадење дел) содржи 430.00 mg калиум Храна 100g

17. пченка (суровини) содржи 421.00 mg калиум Храна 100g

18. брокули (суровини) содржи 420.00 mg калиум Храна 100g

19. карфиол (варени) содржи 400.00 mg калиум Храна 100g

20. краставица содржи 400.00 mg калиум Храна 100g

21. слатки компири (суровини) содржи 400.00 mg калиум Храна 100g

22. карфиол (суровини) содржи 350.00 mg калиум Храна 100g

23. моркови (варен) содржи 305.00 mg калиум Храна 100g

24. цвекло (варени) содржи 300.00 mg калиум Храна 100g

25. грав (сува) содржи 300.00 mg калиум Храна 100g

26. целер (суровини) содржи 291.00 mg калиум Храна 100g

27. Chives (суровини) содржи 284.00 mg калиум Храна 100g

28. доматено (суровини) содржи 274.00 mg калиум Храна 100g

29. ротквица (суровини) содржи 270.00 mg калиум Храна 100g

30. зелка (суровини) содржи 260.00 mg калиум Храна 100g>> Храна богата со калиум Која храна има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Која храна има најмалку калиум?

Житарици и житни производи
>> Храна богата со калиум Кои житарки и житни производи имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои житарки и житни производи имаат најмалку калиум?

месо
>> Храна богата со калиум Кои месо има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои месо има најмалку калиум?

деликатеси
>> Храна богата со калиум Кои месни производи имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои месни производи имаат најмалку калиум?

еленово
>> Храна богата со калиум Кои еленово има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои еленово има најмалку калиум?

живина
>> Храна богата со калиум Кои живина има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои живина има најмалку калиум?

птици
>> Храна богата со калиум Кои птици имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои птици имаат најмалку калиум?

морски риби
>> Храна богата со калиум Кои морските риби имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои морските риби имаат најмалку калиум?

слатководна риба
>> Храна богата со калиум Кои слатководни риби имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои слатководни риби имаат најмалку калиум?

Школки, ракови, итн
>> Храна богата со калиум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои школки, ракови и сл имаат најмалку калиум?

млеко
>> Храна богата со калиум Кои млеко има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои млеко има најмалку калиум?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Храна богата со калиум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку на калиум?

ферментирани сирења
>> Храна богата со калиум Кои ферментирани сирења имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои ферментирани сирења имаат најмалку калиум?

живина јајца
>> Храна богата со калиум Кои живина јајца имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои живина јајца имаат најмалку калиум?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Храна богата со калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калиум?

Овошје и овошни производи
>> Храна богата со калиум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калиум?

масни супстанции
>> Храна богата со калиум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои масти и масни материи имаат најмалку на калиум?

Шеќери и шеќер деривати
>> Храна богата со калиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калиум?


види исто така:

Храна богата со калиум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу калиум?
Витамини и минерали во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамини и минерали?
ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамин А?
Витамини во Храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамини?
Диета без ПРОТЕИН Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку протеини?
Диета без калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калиум?
ХРАНА ЗА губење на тежината кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку масти?
Витамин Б2 во храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини Б2?
Храна богата со протеини кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу протеини?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Б2?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


кајсија (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
слатки компири (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, бегло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
диња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кондензирана кравјо млеко, незасладена ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајонезот (домашна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (конзервирана во сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко кондензирана кравјо, засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
желе (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвекло (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (цела конзервирана вода) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сончогледово семе ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Гаџон ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјо сирење (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко во прав кравјо, целата засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони - торта (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
торта со јаболки ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Железо во храната. Колку железо е таму во кајсија (свежи)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во слатки компири (суровини)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во кравјо млеко, бегло?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во диња?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во кондензирана кравјо млеко, незасладена?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во мајонезот (домашна)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more