logo
vertikala

ВИТАМИН Е ВО ХРАНА
Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Е?

витамин А | витамин Б1 | витамин Б2 | витамин Б6 | витамин Ц | витамин Е


ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Е?


1. соја целата сушени семки содржи 8.50 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

2. боранија, суровини и содржи 4.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

3. магдонос (суровини) содржи 4.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

4. целер (суровини) содржи 2.60 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

5. брокули (суровини) содржи 2.50 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

6. боранија (варен, конзервирана) содржи 2.50 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

7. култивирани печурки, свежи содржи 0.83 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

8. брокули (варени) содржи 0.80 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

9. зелка (суровини) содржи 0.70 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

10. Boletus содржи 0.63 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

11. леќа (сув) содржи 0.60 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

12. моркови (варен) содржи 0.45 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

13. грашок (варен, конзервирана) содржи 0.40 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

14. доматено (суровини) содржи 0.27 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

15. кромид (сув) содржи 0.26 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

16. цвекло (варени) содржи 0.20 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

17. Chives (суровини) содржи 0.20 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

18. жолта Chanterelle печурки содржи 0.06 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

19. компир (суровини) содржи 0.06 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

20. кромид (суровини) содржи 0.02 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

21. лук (сијалицата) содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

22. морски алги (сув) содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

23. артишок (за јадење дел) содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

24. модар патлиџан (суровини) содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

25. Манголд содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

26. цвекло (суровини) содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

27. моркови (суровини) содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

28. моркови (варен, конзервирана) содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

29. целер (варен, конзервирана) содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

30. култивирани печурки (конзервирана) содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои храна има најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои храна има најмалку витамин Е?

Житарици и житни производи
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин Е?

месо
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои месо има најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои месо има најмалку витамин Е?

деликатеси
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои месни производи имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои месни производи имаат најмалку витамин Е?

еленово
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои еленово има најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои еленово има најмалку витамин Е?

живина
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои живина има најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои живина има најмалку витамин Е?

птици
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои птици имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои птици имаат најмалку витамин Е?

морски риби
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои морските риби имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои морските риби имаат најмалку витамин Е?

слатководна риба
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои слатководни риби имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои слатководни риби имаат најмалку витамин Е?

Школки, ракови, итн
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Е?

млеко
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои млеко има најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои млеко има најмалку витамин Е?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин Е?

ферментирани сирења
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамин Е?

живина јајца
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои живина јајца имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои живина јајца имаат најмалку витамин Е?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Е?

Овошје и овошни производи
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин Е?

масни супстанции
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои масти и масни материи имаат најмалку витамин Е?

Шеќери и шеќер деривати
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Е?


види исто така:

Минерали во Храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку минерали?
Диета без калиум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку калиум?
Диета без магнезиум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку магнезиум?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини Б2?
Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
Храна богата со железо кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу железо?
Диета без калиум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку калиум?
ВИТАМИН Ц во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Ц?
Минерали во Храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку минерали?
Храна богата со калиум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу калиум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


Potatoe (печени во рерна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко кондензирана кравјо, засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
репа, корен (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија компот, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
какао во прав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млечно чоколадо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
нависоко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
портокал (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржени колбаси ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (чипс) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сируп ( исхрана - калории, витамини, минерали )
коза рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
патка месо без маснотии ( исхрана - калории, витамини, минерали )
желе (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сливи (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лист ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целата пилешко јајца 48 гр ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен никулци ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во potatoe (печени во рерна)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во млеко кондензирана кравјо, засладен?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во репа, корен (суровини)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во кајсија компот, конзервирана?
Масти во храната. Колку масти е таму во какао во прав?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во млечно чоколадо?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more