logo
vertikala

Храна богата со калциум
Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу калциум?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Храна богата со калциум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу калциум?


1. мајонезот (домашна) содржи 20.00 мг калциум Храна 100g

2. путер, Неподправената (свежи) содржи 16.00 мг калциум Храна 100g

3. мајонезот (купени) содржи 12.00 мг калциум Храна 100g

4. маслиново масло содржи 0.50 мг калциум Храна 100g

5. какао - путер содржи 0.00 мг калциум Храна 100g

6. животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) содржи 0.00 мг калциум Храна 100g

7. растително масло (просек) содржи 0.00 мг калциум Храна 100g

8. маргарин (просек) содржи 0.00 мг калциум Храна 100g>> Калциум-богата храна Која храна има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои храни имаат најмалку калциум?

Житарици и житни производи
>> Калциум-богата храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои житарки и житни производи имаат најмалку калциум?

месо
>> Храна богата со калциум Кои месо има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои месо има најмалку калциум?

деликатеси
>> Храна богата со калциум Кои месни производи имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои месни производи имаат најмалку калциум?

еленово
>> Храна богата со калциум Кои еленово има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои еленово има најмалку калциум?

живина
>> Храна богата со калциум Кои живина има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои живина има најмалку калциум?

птици
>> Храна богата со калциум Кои птици имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои птици имаат најмалку калциум?

морски риби
>> Храна богата со калциум Кои морските риби имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои морските риби имаат најмалку калциум?

слатководна риба
>> Храна богата со калциум Кои слатководни риби имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои слатководни риби имаат најмалку калциум?

Школки, ракови, итн
>> Храна богата со калциум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои школки, ракови и сл имаат најмалку калциум?

млеко
>> Храна богата со калциум Кои млеко има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои млеко има најмалку калциум?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Храна богата со калциум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку калциум?

ферментирани сирења
>> Храна богата со калциум Кои ферментирани сирења имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои ферментирани сирења имаат најмалку калциум?

живина јајца
>> Храна богата со калциум Кои живина јајца имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои живина јајца имаат најмалку калциум?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Храна богата со калциум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калциум?

Овошје и овошни производи
>> Храна богата со калциум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калциум?

масни супстанции
>> Храна богата со калциум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои масти и масни материи имаат најмалку калциум?

Шеќери и шеќер деривати
>> Храна богата со калциум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калциум?


види исто така:

Храна богата со калциум Кои неподготвени - сурови масти и масни супстанции кои имаат најмногу калциум?
Храна богата со натриум кој го подготвил - преработени масти и масни супстанции кои имаат најмногу натриум?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории кој го подготвил - преработени масти и масни материи имаат најмалку калории?
Диета без SODIUM Кои масти и масни материи имаат најмалку натриум?
ХРАНА ЗА губење на тежината Кои масти и масни материи имаат најмалку масти?
Храна богата со натриум Кои неподготвени - сурови масти и масни супстанции кои имаат најмногу натриум?
ХРАНА ЗА телесната тежина кој го подготвил - преработени масти и масни супстанции кои имаат најмногу масти?
Храна богата со протеини Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу протеини?
Диета без IRON Кои масти и масни материи имаат најмалку железо?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова масти и масни материи имаат најмалку витамин Б1?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


грејпфрут (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свежо сирење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
чоколадо мешање ( исхрана - калории, витамини, минерали )
животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
калинка, слатка калинка (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајонезот (купени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овес снегулка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цариградско грозде (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
краставица ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круши (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сок од грејпфрут во лименки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
жолта Chanterelle печурки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овци масти ( исхрана - калории, витамини, минерали )
филе на свинско месо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црвени кромид ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо сало ( исхрана - калории, витамини, минерали )
праз (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелена салата ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пармезан ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (чадена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во грејпфрут (свежи)?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во свежо сирење?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во чоколадо мешање?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во калинка, слатка калинка (свежи)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во мајонезот (купени)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more