logo
vertikala

ВИТАМИН А во храната
Кои масти и масни материи имаат најмалку витамин А?

витамин А | витамин Б1 | витамин Б2 | витамин Б6 | витамин Ц | витамин Е


ВИТАМИН А во храната Кои масти и масни материи имаат најмалку витамин А?


1. какао - путер содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

2. животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

3. растително масло (просек) содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

4. маслиново масло содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

5. маргарин (просек) содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

6. мајонезот (купени) содржи 0.06 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

7. мајонезот (домашна) содржи 0.06 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

8. путер, Неподправената (свежи) содржи 0.99 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g>> ВИТАМИН А во храната Која храна има најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Која храна има најмалку витамин А?

Житарици и житни производи
>> ВИТАМИН А во храната Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин А?

месо
>> Витаминот А во Храна Кои месото има најмногу витамин А?
>> Витаминот А во Храна Кои месото има најмалку витамин А?

деликатеси
>> ВИТАМИН А во храната Кои месни производи имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои месни производи имаат најмалку витамин А?

еленово
>> ВИТАМИН А во храната Кои еленово има најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои еленово има најмалку витамин А?

живина
>> ВИТАМИН А во храната Кои живина има најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои живина има најмалку витамин А?

птици
>> ВИТАМИН А во храната Кои птици имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои птици имаат најмалку витамин А?

морски риби
>> Витаминот А во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамин А?
>> Витаминот А во Храна Кои морските риби имаат најмалку витамин А?

слатководна риба
>> ВИТАМИН А во храната Кои слатководни риби имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои слатководни риби имаат најмалку витамин А?

Школки, ракови, итн
>> ВИТАМИН А во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин А?

млеко
>> ВИТАМИН А во храната Кои млеко има најмногу витамин А?
>> Витаминот А во Храна Кои млеко има најмалку витамин А?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> ВИТАМИН А во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин А?

ферментирани сирења
>> ВИТАМИН А во храната Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамин А?

живина јајца
>> ВИТАМИН А во храната Кои живина јајца имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои живина јајца имаат најмалку витамин А?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> ВИТАМИН А во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин А?

Овошје и овошни производи
>> ВИТАМИН А во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин А?

масни супстанции
>> ВИТАМИН А во храната Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои масти и масни материи имаат најмалку витамин А?

Шеќери и шеќер деривати
>> ВИТАМИН А во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин А?


види исто така:

Витамини во Храна кој го подготвил - преработени масти и масни материи имаат најмалку витамини?
Храна богата со натриум Кои неподготвени - сурови масти и масни супстанции кои имаат најмногу натриум?
Минерали во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу минерали?
Диета без Јагленохидрати Кои масти и масни материи имаат најмалку јагленохидрати?
ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработени масти и масни материи имаат најмалку витамин Б6?
Витамини во Храна кој го подготвил - преработени масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамини?
ХРАНА ЗА губење на тежината Кои неподготвени - сурови масти и масни материи имаат најмалку масти?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои масти и масни материи имаат најмалку витамин Б6?
Диета без IRON Кои неподготвени - сурови масти и масни материи имаат најмалку железо?
ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработени масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин А?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


овци рамо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
култивирани печурки (конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Liverwurst ( исхрана - калории, витамини, минерали )
фазан ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овес ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (печени во рерна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз снегулки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
домашни патка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
брокули (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кикирики (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко месо рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
путер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
гуска црниот дроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
какао во прав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
треска (свежа) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
желе (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Гаџон ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Турција ( исхрана - калории, витамини, минерали )
нерафинирано шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Железо во храната. Колку железо е таму во овци рамо?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во култивирани печурки (конзервирана)?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во liverwurst?
Железо во храната. Колку железо е таму во фазан?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во овес?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во potatoe (печени во рерна)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more