logo
vertikala

Храна богата со јаглени хидрати
Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу јаглехидрати?


Храна богата со јаглени хидрати Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу јаглехидрати?


1. бел рафиниран шеќер содржи 99.50 г јаглехидрати Храна 100g

2. нерафинирано шеќер содржи 96.00 г јаглехидрати Храна 100g

3. бонбони (во просек) содржи 94.00 г јаглехидрати Храна 100g

4. карамел содржи 77.80 г јаглехидрати Храна 100g

5. природен пчелин мед содржи 77.20 г јаглехидрати Храна 100g

6. сируп содржи 74.00 г јаглехидрати Храна 100g

7. џемови (просек) содржи 70.10 г јаглехидрати Храна 100g

8. желе (просек) содржи 65.00 г јаглехидрати Храна 100g

9. чоколадо мешање содржи 62.10 г јаглехидрати Храна 100g

10. меласа содржи 60.00 г јаглехидрати Храна 100g

11. млечно чоколадо содржи 55.60 г јаглехидрати Храна 100g

12. какао во прав содржи 39.00 г јаглехидрати Храна 100g>> Јаглени хидрати храна богата Која храна има најмногу јаглехидрати?
>> Диета без јаглени хидрати Која храна има најмалку јагленохидрати?

Житарици и житни производи
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои житарки и житни производи имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без јаглени хидрати Кои житарки и житни производи имаат најмалку јагленохидрати?

месо
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои месо има најмногу јаглехидрати?
>> Диета без јаглени хидрати Кои месо има најмалку јагленохидрати?

деликатеси
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои месни производи имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кои месни производи имаат најмалку јагленохидрати?

еленово
>> Јаглени хидрати храна богата Кои еленово има најмногу јаглехидрати?
>> Диета без јаглени хидрати Кои еленово има најмалку јагленохидрати?

живина
>> Јаглени хидрати храна богата Кои живина има најмногу јаглехидрати?
>> Диета без јаглени хидрати Кои живина има најмалку јагленохидрати?

птици
>> Јаглени хидрати храна богата Кои птици имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без јаглени хидрати Кои птици имаат најмалку јагленохидрати?

морски риби
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои морските риби имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кои морските риби имаат најмалку јагленохидрати?

слатководна риба
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои слатководни риби имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кои слатководни риби имаат најмалку јагленохидрати?

Школки, ракови, итн
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои школки, ракови и сл имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кои школки, ракови и сл имаат најмалку јагленохидрати?

млеко
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои млеко има најмногу јаглехидрати?
>> Диета без јаглени хидрати Кои млеко има најмалку јагленохидрати?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Јаглени хидрати храна богата Кои ферментирано млеко, павлака итн имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без јаглени хидрати Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку јагленохидрати?

ферментирани сирења
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои ферментирани сирења имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кои ферментирани сирења имаат најмалку јагленохидрати?

живина јајца
>> Јаглени хидрати храна богата Кои живина јајца имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без јаглени хидрати Кои живина јајца имаат најмалку јагленохидрати?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку јагленохидрати?

Овошје и овошни производи
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои овошје и овошни производи имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кои овошје и овошни производи имаат најмалку јагленохидрати?

масни супстанции
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кои масти и масни материи имаат најмалку јагленохидрати?

Шеќери и шеќер деривати
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку јагленохидрати?


види исто така:

ХРАНА ЗА губење на тежината кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку масти?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Е?
Витамин Б2 во храна Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б2?
ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин А?
Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамини и минерали?
Витамини и минерали во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамини и минерали?
Диета без IRON Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку железо?
Диета без калиум кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калиум?
Храна богата со калциум Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калциум?
ВИТАМИН А во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин А?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


Surmullet ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагода компот конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
филе на свинско месо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Турција ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Boletus ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (цела конзервирана вода) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црвени кромид ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, варени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
печење (леб) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешко јајца во прав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагнешко (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
краставица ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Mallard ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско печење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана туна ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Камембер ( исхрана - калории, витамини, минерали )


А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во surmullet?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во доматено (сув)?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во јагода компот конзервирана?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во филе на свинско месо?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во Турција?
Масти во храната. Колку масти е таму во Boletus?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more