logo
vertikala

Храна богата со натриум
Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу натриум?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Храна богата со натриум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу натриум?


1. млечно чоколадо содржи 86.00 мг натриум Храна 100g

2. сируп содржи 65.00 мг натриум Храна 100g

3. какао во прав содржи 55.00 мг натриум Храна 100g

4. меласа содржи 40.00 мг натриум Храна 100g

5. нерафинирано шеќер содржи 24.00 мг натриум Храна 100g

6. чоколадо мешање содржи 19.00 мг натриум Храна 100g

7. џемови (просек) содржи 14.00 мг натриум Храна 100g

8. природен пчелин мед содржи 5.00 мг натриум Храна 100g

9. бел рафиниран шеќер содржи 0.30 мг натриум Храна 100g

10. бонбони (во просек) содржи 0.00 мг натриум Храна 100g

11. карамел содржи 0.00 мг натриум Храна 100g

12. желе (просек) содржи 0.00 мг натриум Храна 100g>> Храна богата со натриум Која храна има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Која храна има најмалку натриум?

Житарици и житни производи
>> Храна богата со натриум Кои житарки и житни производи имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои житарки и житни производи имаат најмалку натриум?

месо
>> Храна богата со натриум Кои месо има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои месо има најмалку натриум?

деликатеси
>> Храна богата со натриум Кои месни производи имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои месни производи имаат најмалку натриум?

еленово
>> Храна богата со натриум Кои еленово има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои еленово има најмалку натриум?

живина
>> Храна богата со натриум Кои живина има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои живина има најмалку натриум?

птици
>> Храна богата со натриум Кои птици имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои птици имаат најмалку натриум?

морски риби
>> Храна богата со натриум Кои морските риби имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои морските риби имаат најмалку натриум?

слатководна риба
>> Храна богата со натриум Кои слатководни риби имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои слатководни риби имаат најмалку натриум?

Школки, ракови, итн
>> Храна богата со натриум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои школки, ракови и сл имаат најмалку натриум?

млеко
>> Храна богата со натриум Кои млеко има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои млеко има најмалку натриум?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Храна богата со натриум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку натриум?

ферментирани сирења
>> Храна богата со натриум Кои ферментирани сирења имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои ферментирани сирења имаат најмалку натриум?

живина јајца
>> Која храна богата со натриум Кои живина јајца имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои живина јајца имаат најмалку натриум?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Храна богата со натриум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку натриум?

Овошје и овошни производи
>> Храна богата со натриум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои овошје и овошни производи имаат најмалку натриум?

масни супстанции
>> Храна богата со натриум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои масти и масни материи имаат најмалку натриум?

Шеќери и шеќер деривати
>> Храна богата со натриум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку натриум?


види исто така:

ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Е?
Витамини во ХРАНА кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б6?
ВИТАМИН Ц во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Ц?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калории?
Диета без магнезиум кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку магнезиум?
Храна богата со калциум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калциум?
ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Ц?
ВИТАМИН Ц во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Ц?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калории?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


круши (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
холандски сирење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кобила на млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
датуми, овошје со шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
елен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целер (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лист ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслинесто зелена (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченично брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Pandied слива конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелена ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржена сланина ( исхрана - калории, витамини, минерали )
оризово брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
брокули (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешки џигер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кефир ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагода компот конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвест ( исхрана - калории, витамини, минерали )
тиква ( исхрана - калории, витамини, минерали )
печење (леб) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во круши (свежи)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во холандски сирење?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во кобила на млеко?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во датуми, овошје со шеќер?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во елен?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во целер (варен, конзервирана)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more