logo
vertikala

ВИТАМИН А во храната
Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин А?

витамин А | витамин Б1 | витамин Б2 | витамин Б6 | витамин Ц | витамин Е


ВИТАМИН А во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин А?


1. карамел содржи 0.05 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

2. млечно чоколадо содржи 0.05 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

3. какао во прав содржи 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

4. чоколадо мешање содржи 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

5. џемови (просек) содржи 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

6. бонбони (во просек) содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

7. желе (просек) содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

8. меласа содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

9. природен пчелин мед содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

10. сируп содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

11. нерафинирано шеќер содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g

12. бел рафиниран шеќер содржи 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) Храна 100g>> ВИТАМИН А во храната Која храна има најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Која храна има најмалку витамин А?

Житарици и житни производи
>> ВИТАМИН А во храната Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин А?

месо
>> Витаминот А во Храна Кои месото има најмногу витамин А?
>> Витаминот А во Храна Кои месото има најмалку витамин А?

деликатеси
>> ВИТАМИН А во храната Кои месни производи имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои месни производи имаат најмалку витамин А?

еленово
>> ВИТАМИН А во храната Кои еленово има најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои еленово има најмалку витамин А?

живина
>> ВИТАМИН А во храната Кои живина има најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои живина има најмалку витамин А?

птици
>> ВИТАМИН А во храната Кои птици имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои птици имаат најмалку витамин А?

морски риби
>> Витаминот А во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамин А?
>> Витаминот А во Храна Кои морските риби имаат најмалку витамин А?

слатководна риба
>> ВИТАМИН А во храната Кои слатководни риби имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои слатководни риби имаат најмалку витамин А?

Школки, ракови, итн
>> ВИТАМИН А во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин А?

млеко
>> ВИТАМИН А во храната Кои млеко има најмногу витамин А?
>> Витаминот А во Храна Кои млеко има најмалку витамин А?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> ВИТАМИН А во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин А?

ферментирани сирења
>> ВИТАМИН А во храната Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамин А?

живина јајца
>> ВИТАМИН А во храната Кои живина јајца имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои живина јајца имаат најмалку витамин А?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> ВИТАМИН А во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин А?

Овошје и овошни производи
>> ВИТАМИН А во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин А?

масни супстанции
>> ВИТАМИН А во храната Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои масти и масни материи имаат најмалку витамин А?

Шеќери и шеќер деривати
>> ВИТАМИН А во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин А?


види исто така:

ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Б6?
Витамин Б1 во храната Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б1?
Витамин Б2 во храна Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б2?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б2?
Диета без IRON кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку железо?
Храна богата со магнезиум кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу магнезиум?
ВИТАМИН Ц во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Ц?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Ц?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калории?
Храна богата со магнезиум Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу магнезиум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


круша, конзервирана во сируп ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карфиол (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
морски алги (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целата пилешко јајца 48 гр ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут, задушени исечени, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
рен (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Турција ( исхрана - калории, витамини, минерали )
гуска црниот дроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Камембер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел рафиниран шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајонезот (купени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
коза рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагнешко (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
путер, Неподправената (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Калциум во храната. Колку калциум е таму во круша, конзервирана во сируп?
Масти во храната. Колку масти е таму во карфиол (суровини)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во сардини (свежи)?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во морски алги (сув)?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во целата пилешко јајца 48 гр?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во грејпфрут, задушени исечени, конзервирана?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more