logo
vertikala

Витамини во ХРАНА
Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини?

витамин А | витамин Б1 | витамин Б2 | витамин Б6 | витамин Ц | витамин Е


Витамини во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини?


1. меласа

2. млечно чоколадо

3. какао во прав

4. џемови (просек)

5. желе (просек)

6. природен пчелин мед

7. карамел

8. чоколадо мешање

9. бонбони (во просек)

10. сируп

11. нерафинирано шеќер

12. бел рафиниран шеќер>> Витамини во Храна Која храна има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Која храна има најмалку витамин?

Житарици и житни производи
>> Витамини во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамини?

месо
>> Витамини во Храна Кои месо има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои месо има најмалку витамин?

деликатеси
>> Витамини во ХРАНА Кои месни производи имаат најмногу витамини?
>> Витамини во ХРАНА Кои месни производи имаат најмалку витамин А?

еленово
>> Витамини во Храна Кои еленово има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои еленово има најмалку витамини?

живина
>> Витамини во Храна Кои живина има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои живина има витамини?

птици
>> Витамини во Храна Кои птици имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои птици имаат најмалку витамини?

морски риби
>> Витамини во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои морските риби имаат најмалку витамин?

слатководна риба
>> Витамини во Храна Кои слатководни риби имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои слатководни риби имаат најмалку витамини?

Школки, ракови, итн
>> Витамини во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамини?

млеко
>> Витамини во Храна Кои млеко има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои млеко има најмалку витамин?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Витамини во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамини?

ферментирани сирења
>> Витамини во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамини?
>> Витамини во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамини?

живина јајца
>> Витамини во Храна Кои живина јајца имаат најмногу витамини?
>> Витамини во ХРАНА Кои живина јајца имаат најмалку витамини?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамини?

Овошје и овошни производи
>> Витамини во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамини?

масни супстанции
>> Витамини во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои масти и масни материи имаат најмалку витамини?

Шеќери и шеќер деривати
>> Витамини во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини?
>> Витамини во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамини?


види исто така:

Храна богата со јаглени хидрати Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу јаглехидрати?
ВИТАМИН А во храната Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин А?
Храна богата со магнезиум Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу магнезиум?
ХРАНА ЗА телесната тежина Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу масти?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку Витамин Б2?
Минерали во Храна кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу минерали?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калории?
Диета без магнезиум Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку магнезиум?
Храна богата со железо Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу железо?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калории?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


артишок (за јадење дел) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјото млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко тело ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боранија, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карамел ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цариградско грозде (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млечно чоколадо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
крап ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
модар патлиџан (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана туна ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана рак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сланина (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лешник (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сончогледово семе ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско црниот дроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овчо млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
холандски сирење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малини (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Калиум во храната. Колку калиум е таму во артишок (за јадење дел)?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во доматено (сув)?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во козјото млеко?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во телешко тело?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во боранија, суровини и?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во карамел?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more