logo
vertikala

ВИТАМИН Е ВО ХРАНА
Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин Е?

витамин А | витамин Б1 | витамин Б2 | витамин Б6 | витамин Ц | витамин Е


ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин Е?


1. полузрнесто содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

2. јачмен брашно содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

3. оризово брашно содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

4. корнфлекс содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

5. ориз зрна (не излупени) содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

6. стаклен зрно ориз, суровини и содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

7. стаклен зрно ориз, варени содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

8. ориз снегулки содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

9. `ржан леб содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

10. јачмен леб содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

11. црн леб содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

12. Zwieback содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

13. пченица гриз содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

14. суровини тесто содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

15. куки содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

16. бонбони - торта (просек) содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

17. торта со јаболки содржи 0.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

18. печење (леб) содржи 0.20 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

19. бела пченица леб содржи 0.20 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

20. пченка жито содржи 1.55 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

21. овес снегулка содржи 2.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

22. овес содржи 3.20 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

23. пченично брашно содржи 3.20 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

24. јачмен никулци содржи 14.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

25. пченка микроб содржи 16.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g

26. пченица микроб содржи 27.00 мг витамин Е или токоферол Храна 100g>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои храна има најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои храна има најмалку витамин Е?

Житарици и житни производи
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин Е?

месо
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои месо има најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои месо има најмалку витамин Е?

деликатеси
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои месни производи имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои месни производи имаат најмалку витамин Е?

еленово
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои еленово има најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои еленово има најмалку витамин Е?

живина
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои живина има најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои живина има најмалку витамин Е?

птици
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои птици имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои птици имаат најмалку витамин Е?

морски риби
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои морските риби имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои морските риби имаат најмалку витамин Е?

слатководна риба
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои слатководни риби имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои слатководни риби имаат најмалку витамин Е?

Школки, ракови, итн
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Е?

млеко
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои млеко има најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои млеко има најмалку витамин Е?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин Е?

ферментирани сирења
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамин Е?

живина јајца
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои живина јајца имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои живина јајца имаат најмалку витамин Е?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Е?

Овошје и овошни производи
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин Е?

масни супстанции
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои масти и масни материи имаат најмалку витамин Е?

Шеќери и шеќер деривати
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Е?
>> ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Е?


види исто така:

Храна богата со железо Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу железо?
Храна богата со калиум Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу калиум?
Витаминот А во Храна Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу витамин А?
ХРАНА ЗА губење на тежината кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку масти?
Витаминот А во Храна Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку витамин А?
Диета без калиум кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку калиум?
Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмалку минерали?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку витамин Е?
Витамини и минерали во храната кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку витамини и минерали?
ХРАНА ЗА телесната тежина кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмногу масти?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


гуска ( исхрана - калории, витамини, минерали )
модар патлиџан (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боровинки, конзервирана задушени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
гуска црниот дроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
култивирани печурки, свежи ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
шума зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслиново масло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целер (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
портокал (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешко јајца во прав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
холандски сирење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целер (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Horsemeat ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешко ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во гуска?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во модар патлиџан (суровини)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст)?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во боровинки, конзервирана задушени?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во јастог (свежи)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во гуска црниот дроб?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more