logo
vertikala

Витамини во Храна
Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку витамини?

витамин А | витамин Б1 | витамин Б2 | витамин Б6 | витамин Ц | витамин Е


Витамини во Храна Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку витамини?


1. оризово брашно

2. суровини тесто

3. јачмен брашно

4. корнфлекс

5. ориз зрна (не излупени)

6. стаклен зрно ориз, суровини и

7. ориз снегулки

8. полузрнесто

9. овес

10. пченично брашно

11. јачмен никулци

12. овес снегулка

13. пченка жито

14. пченка микроб

15. пченица микроб>> Витамини во Храна Која храна има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Која храна има најмалку витамин?

Житарици и житни производи
>> Витамини во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамини?

месо
>> Витамини во Храна Кои месо има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои месо има најмалку витамин?

деликатеси
>> Витамини во ХРАНА Кои месни производи имаат најмногу витамини?
>> Витамини во ХРАНА Кои месни производи имаат најмалку витамин А?

еленово
>> Витамини во Храна Кои еленово има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои еленово има најмалку витамини?

живина
>> Витамини во Храна Кои живина има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои живина има витамини?

птици
>> Витамини во Храна Кои птици имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои птици имаат најмалку витамини?

морски риби
>> Витамини во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои морските риби имаат најмалку витамин?

слатководна риба
>> Витамини во Храна Кои слатководни риби имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои слатководни риби имаат најмалку витамини?

Школки, ракови, итн
>> Витамини во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамини?

млеко
>> Витамини во Храна Кои млеко има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои млеко има најмалку витамин?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Витамини во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамини?

ферментирани сирења
>> Витамини во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамини?
>> Витамини во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамини?

живина јајца
>> Витамини во Храна Кои живина јајца имаат најмногу витамини?
>> Витамини во ХРАНА Кои живина јајца имаат најмалку витамини?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамини?

Овошје и овошни производи
>> Витамини во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамини?

масни супстанции
>> Витамини во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои масти и масни материи имаат најмалку витамини?

Шеќери и шеќер деривати
>> Витамини во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини?
>> Витамини во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамини?


види исто така:

Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу витамин Б2?
Минерали во Храна кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку минерали?
ХРАНА ЗА губење на тежината кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку масти?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу витамин Б6?
Диета без калциум кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку калциум?
Храна богата со магнезиум Кои житарки и житни производи имаат најмногу магнезиум?
Витамин Б2 во храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин Б2?
Витамини и минерали во храната Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку витамини и минерали?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои житарки и житни производи имаат најмногу калории?
Храна богата со железо Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу железо?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


кајсија (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (сува) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јогурт ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (пржена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
датуми (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млечно чоколадо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
матеница ( исхрана - калории, витамини, минерали )
торта со јаболки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
магдонос (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагне рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Манголд ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круши (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
џемови (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
домашни зајачко месо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грав (сува) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кефир ( исхрана - калории, витамини, минерали )
животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвест ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Калциум во храната. Колку калциум е таму во кајсија (свежи)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во грозје (сува)?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во јогурт?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во potatoe (пржена)?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во датуми (свежи)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во спанаќ (варен)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more