logo
vertikala

Диета без IRON
Кои неподготвени - сурова птици имаат најмалку железо?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Диета без IRON Кои неподготвени - сурова птици имаат најмалку железо?>> Храна богата со железо Кои храни имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Која храна има најмалку железо?

Житарици и житни производи
>> Храна богата со железо Кои житарки и житни производи имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои житарки и житни производи имаат најмалку железо?

месо
>> Храна богата со железо Кои месо има најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои месо има најмалку железо?

деликатеси
>> Храна богата со железо Кои месни производи имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои месни производи имаат најмалку железо?

еленово
>> Храна богата со железо Кои еленово има најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои еленово има најмалку железо?

живина
>> Храна богата со железо Кои живина има најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои живина има најмалку железо?

птици
>> Храна богата со железо Кои птици имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои птици имаат најмалку железо?

морски риби
>> Храна богата со железо Кои морските риби имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои морските риби имаат најмалку железо?

слатководна риба
>> Храна богата со железо Кои слатководни риби имаат најмногу железо?
>> Храна богата со железо Кои слатководни риби имаат најмалку железо?

Школки, ракови, итн
>> Храна богата со железо Кои школки, ракови и сл имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои школки, ракови и сл имаат најмалку железо?

млеко
>> Храна богата со железо Кои млеко има најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои млеко има најмалку железо?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Храна богата со железо Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку железо?

ферментирани сирења
>> Храна богата со железо Кои ферментирани сирења имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои ферментирани сирења имаат најмалку железо?

живина јајца
>> Храна богата со железо Кои живина јајца имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои живина јајца имаат најмалку железо?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Храна богата со железо Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку железо?

Овошје и овошни производи
>> Храна богата со железо Кои овошје и овошни производи имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои овошје и овошни производи имаат најмалку железо?

масни супстанции
>> Храна богата со железо Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои масти и масни материи имаат најмалку железо?

Шеќери и шеќер деривати
>> Храна богата со железо Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку железо?


види исто така:

ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени птици имаат најмалку витамин Е?
Витамин Б2 ВО ХРАНА Кои птици имаат најмалку витамин Б2?
Храна богата со натриум кој го подготвил - преработени птици имаат најмногу натриум?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои птици имаат најмалку витамин Б1?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои птици имаат најмногу калории?
ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработени птици имаат најмногу витамин Б6?
Храна богата со железо Кои птици имаат најмногу железо?
ВИТАМИН Ц во храната Кои птици имаат најмногу витамин Ц?
Храна богата со протеини кој го подготвил - преработени птици имаат најмногу протеини?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории кој го подготвил - преработени птици имаат најмногу калории?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


млеко во прав кравјо, целата засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овци рамо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маргарин (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бела пченица леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
какао - путер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслинки (солени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
корнфлекс ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боровинки (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Турција јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
рен (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
патка месо без маснотии ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сок од домати, солени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Манголд ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круши (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија (сушени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
еребица ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пастрмка ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во млеко во прав кравјо, целата засладен?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во ананас (свежи)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во овци рамо?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во маргарин (просек)?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во говедско месо во конзерва?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во бела пченица леб?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more