logo
vertikala

Калциум-богата храна
Која храна има најмногу калциум?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Калциум-богата храна Која храна има најмногу калциум?


1. морски алги (сув) содржи 4000.00 мг калциум Храна 100g

2. црвена пиперка содржи 1385.00 мг калциум Храна 100g

3. пармезан содржи 1265.00 мг калциум Храна 100g

4. Ementaler содржи 1130.00 мг калциум Храна 100g

5. холандски сирење содржи 780.00 мг калциум Храна 100g

6. сардини (цела конзервирана вода) содржи 386.00 мг калциум Храна 100g

7. сардини (свежи) содржи 288.00 мг калциум Храна 100g

8. јачмен никулци содржи 284.00 мг калциум Храна 100g

9. млеко кондензирана кравјо, засладен содржи 273.00 мг калциум Храна 100g

10. Камембер содржи 268.00 мг калциум Храна 100g

11. меласа содржи 262.00 мг калциум Храна 100g

12. соја целата сушени семки содржи 254.00 мг калциум Храна 100g

13. бадем (сув) содржи 254.00 мг калциум Храна 100g

14. кондензирана кравјо млеко, незасладена содржи 243.00 мг калциум Храна 100g

15. лешник (сув) содржи 225.00 мг калциум Храна 100g

16. млечно чоколадо содржи 216.00 мг калциум Храна 100g

17. овчо млеко содржи 210.00 мг калциум Храна 100g

18. јастог (варен) содржи 200.00 мг калциум Храна 100g

19. магдонос (сув) содржи 195.00 мг калциум Храна 100g

20. пилешко јајца во прав содржи 191.00 мг калциум Храна 100g

21. козјо сирење (во просек) содржи 190.00 мг калциум Храна 100g

22. Brie содржи 185.00 мг калциум Храна 100g

23. смокви (сув) содржи 178.00 мг калциум Храна 100g

24. полжав содржи 170.00 мг калциум Храна 100g

25. праз (суровини) содржи 170.00 мг калциум Храна 100g

26. свежо сирење содржи 160.00 мг калциум Храна 100g

27. црвени кромид содржи 158.00 мг калциум Храна 100g

28. јогурт содржи 150.00 мг калциум Храна 100g

29. кокошката е жолчка од јајце 100 г содржи 145.00 мг калциум Храна 100g

30. кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) содржи 137.00 мг калциум Храна 100g>> Калциум-богата храна Која храна има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои храни имаат најмалку калциум?

Житарици и житни производи
>> Калциум-богата храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои житарки и житни производи имаат најмалку калциум?

месо
>> Храна богата со калциум Кои месо има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои месо има најмалку калциум?

деликатеси
>> Храна богата со калциум Кои месни производи имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои месни производи имаат најмалку калциум?

еленово
>> Храна богата со калциум Кои еленово има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои еленово има најмалку калциум?

живина
>> Храна богата со калциум Кои живина има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои живина има најмалку калциум?

птици
>> Храна богата со калциум Кои птици имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои птици имаат најмалку калциум?

морски риби
>> Храна богата со калциум Кои морските риби имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои морските риби имаат најмалку калциум?

слатководна риба
>> Храна богата со калциум Кои слатководни риби имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои слатководни риби имаат најмалку калциум?

Школки, ракови, итн
>> Храна богата со калциум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои школки, ракови и сл имаат најмалку калциум?

млеко
>> Храна богата со калциум Кои млеко има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои млеко има најмалку калциум?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Храна богата со калциум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку калциум?

ферментирани сирења
>> Храна богата со калциум Кои ферментирани сирења имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои ферментирани сирења имаат најмалку калциум?

живина јајца
>> Храна богата со калциум Кои живина јајца имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои живина јајца имаат најмалку калциум?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Храна богата со калциум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калциум?

Овошје и овошни производи
>> Храна богата со калциум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калциум?

масни супстанции
>> Храна богата со калциум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои масти и масни материи имаат најмалку калциум?

Шеќери и шеќер деривати
>> Храна богата со калциум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калциум?


види исто така:

Диета без IRON кој го подготвил - обработена храна има најмалку железо?
Храна богата со натриум Која храна има најмногу натриум?
Храна богата со калиум кој го подготвил - обработена храна има најмногу калиум?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - обработена храна има најмалку витамин Б2?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - сурова храна има најмалку витамин Б6?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои храни имаат најмногу витамин Б1?
Храна богата со протеини Кои храни имаат најмногу протеини?
МАГНЕЗИУМ храна богата Која храна има најмногу магнезиум?
Диета без ПРОТЕИН Која храна има најмалку протеини?
Диета без SODIUM Која храна има најмалку натриум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


грозје (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пармезан ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Кокошка белка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Liverwurst ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боровинки (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
крап ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
какао во прав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
патка месо без маснотии ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црвена пиперка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
портокал (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кокошката е жолчка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајчиното млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
дива свиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цариградско грозде (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карамел ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целата пилешко јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
магдонос (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
еребица ( исхрана - калории, витамини, минерали )


ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во грозје (свежи)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во пармезан?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во Кокошка белка од јајце 100 г?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во liverwurst?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во пилешко?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во боровинки (свежи)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more