logo
vertikala

Диета без SODIUM
Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмалку натриум?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Диета без SODIUM Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмалку натриум?


1. лосос (свежи) содржи 50.00 мг натриум Храна 100g

2. јагула (свежи) содржи 70.00 мг натриум Храна 100g

3. конзервирана лосос содржи 550.00 мг натриум Храна 100g

4. јагула (чадена) содржи 800.00 мг натриум Храна 100g>> Храна богата со натриум Која храна има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Која храна има најмалку натриум?

Житарици и житни производи
>> Храна богата со натриум Кои житарки и житни производи имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои житарки и житни производи имаат најмалку натриум?

месо
>> Храна богата со натриум Кои месо има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои месо има најмалку натриум?

деликатеси
>> Храна богата со натриум Кои месни производи имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои месни производи имаат најмалку натриум?

еленово
>> Храна богата со натриум Кои еленово има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои еленово има најмалку натриум?

живина
>> Храна богата со натриум Кои живина има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои живина има најмалку натриум?

птици
>> Храна богата со натриум Кои птици имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои птици имаат најмалку натриум?

морски риби
>> Храна богата со натриум Кои морските риби имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои морските риби имаат најмалку натриум?

слатководна риба
>> Храна богата со натриум Кои слатководни риби имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои слатководни риби имаат најмалку натриум?

Школки, ракови, итн
>> Храна богата со натриум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои школки, ракови и сл имаат најмалку натриум?

млеко
>> Храна богата со натриум Кои млеко има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои млеко има најмалку натриум?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Храна богата со натриум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку натриум?

ферментирани сирења
>> Храна богата со натриум Кои ферментирани сирења имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои ферментирани сирења имаат најмалку натриум?

живина јајца
>> Која храна богата со натриум Кои живина јајца имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои живина јајца имаат најмалку натриум?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Храна богата со натриум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку натриум?

Овошје и овошни производи
>> Храна богата со натриум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои овошје и овошни производи имаат најмалку натриум?

масни супстанции
>> Храна богата со натриум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои масти и масни материи имаат најмалку натриум?

Шеќери и шеќер деривати
>> Храна богата со натриум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку натриум?


види исто така:

Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмногу витамин Б2?
Храна богата со фосфор Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмногу фосфор?
Храна богата со калиум кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмногу калиум?
Витамини во Храна Кои слатководни риби имаат најмалку витамини?
Витамини во Храна кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку витамин?
ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку витамин Б6?
Минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмалку минерали?
Храна богата со јаглени хидрати Кои слатководни риби имаат најмногу јаглехидрати?
ХРАНА ЗА губење на тежината Кои слатководни риби имаат најмалку масти?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку витамин Е?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


сардини (цела конзервирана вода) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кокошката е жолчка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагнешко (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Surmullet ( исхрана - калории, витамини, минерали )
желе (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
растително масло (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз снегулки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
скуша ( исхрана - калории, витамини, минерали )
торта со јаболки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пифтија ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјо сирење (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
`ржан леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (сува) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боранија, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагула (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Pandied слива конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
магдонос (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Zwieback ( исхрана - калории, витамини, минерали )
караница (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во сардини (цела конзервирана вода)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во кокошката е жолчка од јајце 100 г?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во јагнешко (полу масти)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во surmullet?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во желе (просек)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во растително масло (просек)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more