logo
naslovnica

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници


1. пченица микроб
2. пченка микроб
3. јачмен никулци
4. овес
5. пченично брашно
6. полузрнесто
7. јачмен брашно
8. оризово брашно
9. овес снегулка
10. пченка жито
11. корнфлекс
12. ориз зрна (не излупени)
13. стаклен зрно ориз, суровини и
14. стаклен зрно ориз, варени
15. ориз снегулки
16. печење (леб)
17. бела пченица леб
18. `ржан леб
19. јачмен леб
20. црн леб
21. Zwieback
22. пченица гриз
23. суровини тесто
24. куки
25. бонбони - торта (просек)
26. торта со јаболки
27. говедско месо (полу масти)
28. говедско aitchbone
29. говедско месо сало
30. говедско месо во конзерва
31. Horsemeat
32. јагнешко (полу масти)
33. коза рифови
34. овци рамо
35. овци филе
36. овци масти
37. телешко polumasno
38. телешко тело
39. телешко месо рифови
40. јагне
41. јагне рифови
42. свинско (полу масти)
43. филе на свинско месо
44. кременадли
45. свинско печење
46. суровини пушеле шунка
47. сланина (полу масти)
48. свинско црниот дроб
49. цвест
50. пржена сланина
51. домашни зајачко месо
52. пржени колбаси
53. пржени Debrecin колбас
54. пифтија
55. варени солени шунка
56. Boloney
57. Liverwurst
58. елен
59. Срна
60. шума зајак
61. поле зајак
62. дива свиња
63. домашни патка
64. патка месо без маснотии
65. Турција
66. гуска
67. гуска црниот дроб
68. пилешко
69. пилешки џигер
70. птици
71. Mallard
72. фазан
73. еребица
74. сардини (цела конзервирана вода)
75. сардини (свежи)
76. ослиќ
77. Gilthead
78. Surmullet
79. треска (свежа)
80. харинга (свежи)
81. харинга (маринирани)
82. харинга (чадена)
83. сардина
84. скуша
85. Devilfish
86. лист
87. туна (свежи)
88. конзервирана туна
89. Гаџон
90. есетра
91. никне
92. јагула (свежи)
93. јагула (чадена)
94. штука
95. крап
96. Dace
97. нависоко
98. лосос (свежи)
99. конзервирана лосос
100. пастрмка
101. варен мида
102. ракчиња (свежа)
103. вид рак во конзерва
104. јастог (варен)
105. конзервирана рак
106. полжав
107. жаба бутче
108. јастог (свежи)
109. јастог во конзерва
110. желка
111. мајчиното млеко
112. кравјо млеко, матеница, неварен (свежи)
113. кравјо млеко, бегло
114. кондензирана кравјо млеко, незасладена
115. млеко кондензирана кравјо, засладен
116. млеко во прав кравјо, целата засладен
117. овчо млеко
118. козјото млеко
119. кобила на млеко
120. павлака со 35% масленост
121. матеница
122. шлаг
123. кефир
124. јогурт
125. свежо сирење
126. путер
127. Brie
128. Камембер
129. козјо сирење (во просек)
130. Ementaler
131. холандски сирење
132. пармезан
133. целата пилешко јајца 48 гр
134. целата пилешко јајца 100 г
135. кокошката е жолчка од јајце 100 г
136. Кокошка белка од јајце 100 г
137. пилешко јајца во прав
138. патка јајце 100 г
139. Турција јајца 100 г
140. паштета јајца 100 г
141. лук (сијалицата)
142. морски алги (сув)
143. артишок (за јадење дел)
144. модар патлиџан (суровини)
145. Манголд
146. цвекло (суровини)
147. цвекло (варени)
148. моркови (суровини)
149. моркови (варен)
150. моркови (варен, конзервирана)
151. целер (суровини)
152. целер (варен, конзервирана)
153. култивирани печурки, свежи
154. култивирани печурки (конзервирана)
155. Boletus
156. жолта Chanterelle печурки
157. зелка (суровини)
158. брокули (суровини)
159. брокули (варени)
160. зелена
161. карфиол (суровини)
162. карфиол (варени)
163. Chives (суровини)
164. тиква
165. краставица
166. спанаќ (суровини)
167. спанаќ (варен)
168. бел грав
169. боранија, суровини и
170. боранија (варен, конзервирана)
171. зелена салата
172. леќа (сув)
173. пченка (суровини)
174. диња
175. ротквица (суровини)
176. репа, корен (суровини)
177. кромид (суровини)
178. кромид (сув)
179. црвени кромид
180. слатки компири (суровини)
181. магдонос (суровини)
182. магдонос (сув)
183. црвена пиперка
184. зелен бибер
185. праз (суровини)
186. грав (сува)
187. грашок (варен, конзервирана)
188. компир (суровини)
189. Potatoe (печени во рерна)
190. Potatoe (варени, излупени)
191. Potatoe (пржена)
192. Potatoe (чипс)
193. рен (суровини)
194. соја микроб
195. соја целата сушени семки
196. соја, ферментирани семиња
197. доматено (суровини)
198. доматено (варен, конзервирана)
199. доматно пире во кутии
200. сок од домати, солени
201. доматено (сув)
202. сончогледово семе
203. кајсија (свежи)
204. кајсија (сушени)
205. кајсија компот, конзервирана
206. боровинки (свежи)
207. боровинки, конзервирана задушени
208. бадем (сув)
209. ананас (свежи)
210. ананас (конзервирана во сок)
211. кикирики (сув)
212. кикирики (печени)
213. компот од различни плодови, конзервирана
214. дуња (свежи)
215. датуми (свежи)
216. датуми, овошје со шеќер
217. смокви (свежи)
218. смокви (сув)
219. јагоди (свежи)
220. јагода компот конзервирана
221. јагода (џем)
222. малини (свежи)
223. малина џем во конзерва
224. малини (свеж сок)
225. калинка, слатка калинка (свежи)
226. рибизли, црвена и бела
227. цариградско грозде (свежи)
228. лешник (сув)
229. орев (сув)
230. маслинесто зелена (свежи)
231. црни маслинки (свежи)
232. маслинки (солени)
233. портокал (свежи)
234. портокал (свеж сок)
235. грејпфрут (свежи)
236. грејпфрут (свеж сок)
237. грејпфрут, задушени исечени, конзервирана
238. сок од грејпфрут во лименки
239. праски (свежи)
240. круши (свежи)
241. круша, конзервирана во сируп
242. круши (сув)
243. јаболко (свежи)
244. јаболка, захаросани конзервирана
245. сливи (свежи)
246. Pandied слива конзервирана
247. грозје (свежи)
248. грозје (свеж сок)
249. грозје (сува)
250. караница (свежи)
251. караница мармалад
252. путер, Неподправената (свежи)
253. какао - путер
254. животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст)
255. растително масло (просек)
256. маслиново масло
257. маргарин (просек)
258. мајонезот (купени)
259. мајонезот (домашна)
260. бонбони (во просек)
261. какао во прав
262. карамел
263. чоколадо мешање
264. млечно чоколадо
265. џемови (просек)
266. желе (просек)
267. меласа
268. природен пчелин мед
269. сируп
270. нерафинирано шеќер
271. бел рафиниран шеќер

знаеш


1. Витамини и минерали во храната кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку витамини и минерали?
2. Витамин Б2 во храна Кои еленово има најмногу витамин Б2?
3. ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамин Е?
4. Витамини во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамини?
5. Диета без IRON Кои млеко има најмалку железо?
6. Диета без SODIUM Кои еленово има најмалку натриум?
7. ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова храна има најмалку витамин Е?
8. Храна богата со натриум Кои слатководни риби имаат најмногу натриум?
9. Диета без ПРОТЕИН Кои неподготвени - сурови масти и масни материи имаат најмалку протеини?
10. ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу витамин Ц?
11. ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмногу витамин А?
12. Храна богата со протеини Кои подготвени - обработено месо има најмногу протеини?
13. ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои птици имаат најмалку витамин Е?
14. Јаглени хидрати храна богата Кои неподготвени - сурова храна има најмногу јаглехидрати?
15. Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова морска риба имаат најмалку витамин Б1?
16. Храна богата со протеини Кои месни производи имаат најмногу протеини?
17. Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои живина има најмногу витамин Б1?
18. Диета без ПРОТЕИН Кои неподготвени - сурова птици имаат најмалку протеини?
19. Храна богата со магнезиум Кои слатководни риби имаат најмногу магнезиум?
20. Витамини во Храна Кои неподготвени - сурова храна има најмалку витамин?
21. Храна богата со фосфор Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу фосфор?
22. Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - суровини и морските риби имаат најмногу витамини и минерали?
23. Храна богата со калиум Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу калиум?
24. ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - сурово млеко има најмалку витамин Б6?
25. Витамини и минерали во храната кој го подготвил - обработуваат живина има најмногу витамини и минерали?
26. Диета без јаглени хидрати Кои месо има најмалку јагленохидрати?
27. Витамини во Храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамини?
28. Витамини и минерали во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамини и минерали?
29. Диета без магнезиум кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку магнезиум?
30. Храна богата со протеини Кои неподготвени - суровини и морските риби имаат најмногу протеини?
31. Витамини во Храна Кои живина јајца имаат најмногу витамини?
32. Јаглени хидрати храна богата кој го подготвил - обработена храна има најмногу јаглехидрати?
33. Минерали во Храна кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмалку минерали?
34. Храна богата со протеини Кои подготвени - обработена храна има најмногу протеини?
35. Храна богата со железо Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу железо?
36. Храна богата со јаглени хидрати Кои неподготвени - сурово млеко има најмногу јаглехидрати?
37. ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамин А?
38. Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова морска риба имаат најмногу витамин Б1?
39. ХРАНА ЗА губење на тежината кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку масти?
40. Храна богата со јаглени хидрати Кои школки, ракови и сл имаат најмногу јаглехидрати?
41. Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Б1?
42. Диета без магнезиум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку магнезиум?
43. ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени птици имаат најмногу витамин Е?
44. Витамин Б2 ВО ХРАНА Кои еленово има најмалку витамин Б2?
45. Диета без калциум Кои ферментирани сирења имаат најмалку калциум?
46. Диета без IRON Кои живина има најмалку железо?
47. Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамини и минерали?
48. Диета без јаглени хидрати Кои житарки и житни производи имаат најмалку јагленохидрати?
49. Витамини во Храна кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку витамин?
50. Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои птици имаат најмногу витамин Б1?
51. ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - обработено месо има најмалку витамин Б6?
52. ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработени масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Б6?
53. Диета без калциум кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку калциум?
54. ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурово месо има најмногу витамин Е?
55. ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Б6?
56. ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмногу витамин Б6?
57. ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои житарки и житни производи имаат најмалку калории?
58. Храна богата со фосфор кој го подготвил - обработените живина има најмногу фосфор?
59. Диета без калиум Кои неподготвени - суровини и школки, ракови и сл имаат најмалку калиум?
60. Витаминот А во Храна Кои морските риби имаат најмалку витамин А?
61. Витамини во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамини?
62. ВИТАМИН А во храната Кои неподготвени - сурово млеко има најмногу витамин А?
63. Храна богата со натриум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу натриум?
64. Храна богата со железо Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмногу железо?
65. ХРАНА ЗА губење на тежината Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку масти?
66. Витамини во Храна кој го подготвил - преработени масти и масни материи имаат најмалку витамини?
67. ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои школки, ракови и сл имаат најмалку калории?
68. Диета без магнезиум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку магнезиум?
69. ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку витамин Е?
70. Храна богата со натриум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу натриум?
71. ХРАНА ЗА телесната тежина Кои овошје и овошни производи имаат најмногу масти?
72. Диета без калциум Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмалку калциум?
73. Минерали во Храна Кои неподготвени - сурово млеко има најмногу минерали?
74. Храна богата со протеини кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу протеини?
75. Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б2?
76. ХРАНА ЗА губење на тежината Кои poultra јајца имаат најмалку масти?
77. МАГНЕЗИУМ храна богата Која храна има најмногу магнезиум?
78. Диета без ПРОТЕИН Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку протеини?
79. ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - суровини и морските риби имаат најмалку витамин Ц?
80. Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработени млеко има најмногу витамин Б2?
81. Диета без ПРОТЕИН Кои птици имаат најмалку протеини?
82. Диета без IRON Кои месо има најмалку железо?
83. Витамини и минерали во храната кој го подготвил - обработена храна има најмалку витамини и минерали?
84. Витамини и минерали во Храна Кои месо има најмногу витамини и минерали?
85. Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмногу минерали?
86. Минерали во Храна Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмногу минерали?
87. ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - преработени масти и масни материи имаат најмалку витамин Ц?
88. ВИТАМИН Ц во храната Кои живина јајца имаат најмногу витамин Ц?
89. Диета без IRON Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмалку железо?
90. Храна богата со натриум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу натриум?
91. ХРАНА ЗА телесната тежина Кои млеко има најмногу дебели?
92. Витамини во Храна кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмногу витамини?
93. Храна богата со калиум Кои месо има најмногу калиум?
94. Храна богата со натриум Кои живина има најмногу натриум?
95. ХРАНА ЗА телесната тежина Кои неподготвени - суровини и морските риби имаат најмногу масти?
96. ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории кој го подготвил - обработена храна има најмногу калории?
97. Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу витамини и минерали?
98. Храна богата со калциум Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмногу калциум?
99. Витамини во Храна Кои месо има најмногу витамини?
100. ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку витамин Б6?
101. Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?
102. Диета без калиум кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмалку калиум?
103. Диета без калциум Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку калциум?
104. Диета без Јагленохидрати Кои слатководни риби имаат најмалку јагленохидрати?
105. ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмалку калории?
106. ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу витамин Е?
107. Диета без калиум Кои неподготвени - сурова птици имаат најмалку калиум?
108. Минерали во Храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку минерали?
109. Диета без јаглени хидрати Кои млеко има најмалку јагленохидрати?
110. Витамини и минерали во Храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини и минерали?
111. Диета без калциум Кои масти и масни материи имаат најмалку калциум?
112. Диета без фосфор кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку фосфор?
113. ХРАНА ЗА телесната тежина Кои неподготвени - сурово млеко има најмногу дебели?
114. Храна богата со натриум Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмногу натриум?
115. Храна богата со јаглени хидрати Кои месни производи имаат најмногу јаглехидрати?
116. Диета без јаглени хидрати Кои неподготвени - сурова храна има најмалку јагленохидрати?
117. Диета без ПРОТЕИН Кои млеко има најмалку протеини?
118. Витамини и минерали во Храна Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамини и минерали?
119. Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмалку витамин Б2?
120. Храна богата со калциум Кои слатководни риби имаат најмногу калциум?
121. Витамини во Храна Кои неподготвени - суровини и морските риби имаат најмалку витамин?
122. Диета без IRON кој го подготвил - обработуваат живина има најмалку железо?
123. ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои живина има најмалку калории?
124. ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин А?
125. Витамини во Храна Кои неподготвени - сурови масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамини?
126. Диета без магнезиум кој го подготвил - обработуваат живина има најмалку магнезиум?
127. Витамин Б1 ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени млеко има најмалку витамин Б1?
128. Диета без IRON кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку железо?
129. Витамини во Храна Кои месо има најмалку витамин?
130. Диета без калциум кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калциум?
131. Диета без калциум кој го подготвил - преработени ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку калциум?
132. МАГНЕЗИУМ храна богата Кои неподготвени - сурова живина има најмногу магнезиум?
133. Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурово месо има најмногу витамин Б1?
134. Храна богата со железо Кои живина има најмногу железо?
135. ХРАНА ЗА губење на тежината Кои млеко има најмалку масти?
136. ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработени ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамин А?
137. Минерали во Храна Кои неподготвени - сурова ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу минерали?
138. Минерали во ХРАНА кој го подготвил - обработуваат живина има најмалку минерали?
139. ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории кој го подготвил - преработени птици имаат најмалку калории?
140. ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработени морска риба имаат најмалку витамин Б6?
141. Минерали во Храна Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмалку минерали?
142. ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои млеко има најмногу витамин Е?
143. ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои морските риби имаат најмногу витамин Е?
144. Диета без калциум Кои птици имаат најмалку калциум?
145. ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку витамин Б6?
146. Витамини и минерали во Храна Кои еленово има најмногу витамини и минерали?
147. Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - сурова живина има најмалку витамини и минерали?
148. Диета без фосфор Кои неподготвени - сурова храна има најмалку фосфор?
149. Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - сурови масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамини и минерали?
150. Храна богата со јаглени хидрати Кои млеко има најмногу јаглехидрати?
151. ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои млеко има најмногу калории?
152. Минерали во Храна Кои неподготвени - сурово млеко има најмалку минерали?
153. Храна богата со протеини Кои неподготвени - сурова храна има најмногу протеини?
154. Диета без IRON Кои неподготвени - сурова живина има најмалку железо?
155. Храна богата со калциум кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмногу калциум?
156. Храна богата со протеини Кои школки, ракови и сл имаат најмногу протеини?
157. ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории кој го подготвил - преработени млеко има најмалку калории?
158. ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои млеко има најмалку витамин Е?
159. Храна богата со протеини Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмногу протеини?
160. МАГНЕЗИУМ храна богата кој го подготвил - обработена храна има најмногу магнезиум?
161. ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу калории?
162. Храна богата со калиум кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмногу калиум?
163. Витамини и минерали во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамини и минерали?
164. ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку калории?
165. ВИТАМИН Ц во храната Која храна има најмалку витамин Ц?
166. ХРАНА ЗА телесната тежина Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмногу масти?
167. Храна богата со фосфор кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмногу фосфор?
168. ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои неподготвени - сурова ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу калории?
169. Диета без Јагленохидрати Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку јагленохидрати?
170. Храна богата со магнезиум Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу магнезиум?
171. ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурови масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Е?
172. Храна богата со железо Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу железо?
173. ХРАНА ЗА губење на тежината кој го подготвил - преработени птици имаат најмалку масти?
174. Храна богата со јаглени хидрати Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмногу јаглехидрати?
175. Диета без SODIUM Кои слатководни риби имаат најмалку натриум?
176. Витаминот А во Храна Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмалку витамин А?
177. Витамин Б2 во храна Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Б2?
178. Диета без јаглени хидрати кој го подготвил - обработените живина има најмалку јагленохидрати?
179. Храна богата со калиум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу калиум?
180. Храна богата со протеини Кои подготвени - обработените живина има најмногу протеини?
181. Диета без калиум Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калиум?
182. Минерали во Храна кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмногу минерали?
183. ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамин Е?
184. ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмногу калории?
185. Витамин Ц во Храна Кои имаат најмалку млеко витамин Ц?
186. Храна богата со протеини Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу протеини?
187. Диета без калиум Кои масти и масни материи имаат најмалку на калиум?
188. ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамин Б6?
189. Витамин Б1 ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени млеко има најмногу витамин Б1?
190. Диета без магнезиум кој го подготвил - обработена храна има најмалку магнезиум?
191. Храна богата со железо кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмногу железо?
192. Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку на минерали?
193. Диета без магнезиум Кои неподготвени - сурова живина има најмалку магнезиум?
194. Храна богата со протеини Кои неподготвени - сурово месо има најмногу протеини?
195. Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова птици имаат најмалку витамин Б1?
196. Витамин Б2 во храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини Б2?
197. Диета без IRON Кои школки, ракови и сл имаат најмалку железо?
198. Витамини и минерали во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамини и минерали?
199. ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои птици имаат најмногу витамин Е?
200. ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени масти и масни материи имаат најмалку витамин Е?
201. ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - сурова ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин Б6?
202. ХРАНА ЗА губење на тежината кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку масти?
203. Витамини во Храна Кои морските риби имаат најмалку витамин?
204. Диета без ПРОТЕИН кој го подготвил - обработено месо има најмалку протеини?
205. Витамини и минерали во Храна Кои живина јајца имаат најмногу витамини и минерали?
206. ХРАНА ЗА губење на тежината Кои месо има најмалку масти?
207. Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои живина има најмалку витамин Б1?
208. Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои млеко има најмалку витамин Б1?
209. ВИТАМИН Б6 во храната Кои еленово има најмногу витаминот Б6?
210. ВИТАМИН Б6 во храната Која храна има најмалку витамин Б6?
211. Диета без фосфор Кои неподготвени - сурова морска риба имаат најмалку фосфор?
212. ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку витамин Б6?
213. Минерали во Храна Кои подготвени - преработени масти и масни супстанции кои имаат најмногу минерали?
214. Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - сурова ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин Б2?
215. ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - обработено месо има најмногу витамин А?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more