logo

Karavidhe (të freskëta)

Molusqe, gaforret, etj
Karavidhe (të freskëta) përmban 84.00 kalorive (karavidhe (të freskëta) - Food 100g)

Karavidhe (të freskëta) përmban:

- 0.50 g karbohidratet (karavidhe (të freskëta) - Food 100g)

- 1.90 g yndyrë (karavidhe (të freskëta) - Food 100g)

- 16.20 Proteina g (karavidhe (të freskëta) - Food 100g)


>> USHQIMI PëR HUMBJE PESHE - KALORIVE Cili clams, gaforret etj kanë kalorive së paku?
>> USHQIME Të PASURA ME PROTEINA Cilat molusqe, gaforret etj kanë proteina më?
>> USHQIME Të PASURA ME KARBOHIDRATET Cili clams, gaforret etj kanë karbohidratet më shumë?

Minerale

Karavidhe (të freskëta) përmban:

- 61.00 kalcium mg (karavidhe (të freskëta) - Food 100g)

- 0.60 mg hekur (karavidhe (të freskëta) - ushqimore 100g)

- 0.00 magnez mg (karavidhe (të freskëta) - Food 100g)

- 200.00 fosfor mg (karavidhe (të freskëta) - Food 100g)

- 260.00 kalium mg (karavidhe (të freskëta) - Food 100g)

- 300.00 natriumi mg (karavidhe (të freskëta) - Food 100g)


>> MINERALET NË USHQIMIN Cilat molusqe, gaforret etj kanë mineralet më?

Vitamina

Karavidhe (të freskëta) përmban:

- 0.00 mg vitaminë A (Retinol ose carotene) (karavidhe (të freskëta) - Food 100g)

- 0.15 mg vitaminë B1 (thiamin, Aneurin) (karavidhe (të freskëta) - Food 100g)

- 0.13 mg vitaminë B2, ose riboflavin (karavidhe (të freskëta) - Food 100g)

- 0.00 mg vitaminë B6 apo pyridoxine (karavidhe (të freskëta) - Food 100g)

- 5.00 mg e vitaminës C ose acidi Askorbik (karavidhe (të freskëta) - ushqimore 100g)

- 0.00 mg vitaminë E ose tocopherol (karavidhe (të freskëta) - Food 100g)


>> VITAMINAT Në USHQIM Cili clams, gaforret etj kanë vitaminat më?


Shih gjithashtu:

USHQIMI PA MAGNEZI i cili ka përgatitur - clams përpunuara, gaforret etj kanë magnez pak?
USHQIMI PËR SHTIM Në PESHë Cilat clams, gaforret etj kanë më yndyrë?
USHQIMI PA KARBOHIDRATET Cili papërgatitur - clams papërpunuara, etj gaforret duhet karbohidratet të paktën?
MINERALET NË USHQIMIN Cili papërgatitur - clams papërpunuara, etj gaforret duhet të mineraleve më shumë?
USHQIMI PëR HUMBJE PESHE - KALORIVE Cili papërgatitur - clams papërpunuara, etj gaforret kanë më pak kalori?
VITAMINA E Në USHQIM Cili papërgatitur - clams papërpunuara, etj gaforret kanë pak vitaminë E?
USHQIMI PA IRON Cilat clams, gaforret etj kanë hekur të vogël?
USHQIME Të PASURA Në KALIUM Cili papërgatitur - clams papërpunuara, etj gaforret kanë më kalium?
USHQIME Të PASURA ME PROTEINA i cili ka përgatitur - clams përpunuara, gaforret etj kanë proteina më shumë?
USHQIMI PA PROTEINAVE i cili ka përgatitur - clams përpunuara, gaforret etj kanë proteina pak?

LLOJET E USHQIMIT:


Drithëra dhe produkte të drithërave
mish
sallameria
mish dreri
shpend
Birds
peshku Detare
peshku i ujërave të ëmbla
Molusqe, gaforret, etj
qumësht
Thartuar, krem qumësht, etj
djathrave të fermentuara
vezë të pulave
Perime dhe produkteve bimore
Frutat dhe produkte fruta
substancat yndyrore
Sheqerna dhe derivatet e sheqerit

Sende ushqimore:


Kikirikë (pjekur) ( ushqyerit - kalori, vitamina, minerale )
Ngjala (të freskëta) ( ushqyerit - kalori, vitamina, minerale )
Qepë (të thatë) ( ushqyerit - kalori, vitamina, minerale )
Qumështi i kondensuar i lopës, sheqer ( ushqyerit - kalori, vitamina, minerale )
Fiq (të freskëta) ( ushqyerit - kalori, vitamina, minerale )
Fara luledielli ( ushqyerit - kalori, vitamina, minerale )
Embrion gruri ( ushqyerit - kalori, vitamina, minerale )
Kërpudha të kultivuara (i konservuar) ( ushqyerit - kalori, vitamina, minerale )
Sardelet (të freskëta) ( ushqyerit - kalori, vitamina, minerale )
Lajthi (thatë) ( ushqyerit - kalori, vitamina, minerale )
Tomatoe (thatë) ( ushqyerit - kalori, vitamina, minerale )
Komposto luleshtrydhe konservuar ( ushqyerit - kalori, vitamina, minerale )
Proshutë (yndyrë gjysëm) ( ushqyerit - kalori, vitamina, minerale )
Kokërr misri ( ushqyerit - kalori, vitamina, minerale )
Gjalpë ( ushqyerit - kalori, vitamina, minerale )
Derri (yndyrë gjysëm) ( ushqyerit - kalori, vitamina, minerale )
Bollgur ( ushqyerit - kalori, vitamina, minerale )
Raven (të freskëta) ( ushqyerit - kalori, vitamina, minerale )
Mangold ( ushqyerit - kalori, vitamina, minerale )
Krem kosi me yndyrë 35% ( ushqyerit - kalori, vitamina, minerale )


Hekur në ushqim. Sa hekuri është atje në kikirikë (pjekur)?
Kaliumi në ushqime. Sa kalium ka në ngjala (të freskëta)?
Një vitaminë në ushqime. Sa vitaminë A (Retinol ose carotene) është atje në qepë (të thatë)?
Vitamina C në ushqime. Sa vitaminë C ose Askorbik është atje në Qumështi i kondensuar i lopës, sheqer?
Yndyrë në ushqimin. Sa yndyrë ka në fiq (të freskëta)?
B2 vitaminë në ushqime. Sa vitaminë B2, ose riboflavin është atje në fara luledielli?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net