logo
naslovnica

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници


1. пченица микроб
2. пченка микроб
3. јачмен никулци
4. овес
5. пченично брашно
6. полузрнесто
7. јачмен брашно
8. оризово брашно
9. овес снегулка
10. пченка жито
11. корнфлекс
12. ориз зрна (не излупени)
13. стаклен зрно ориз, суровини и
14. стаклен зрно ориз, варени
15. ориз снегулки
16. печење (леб)
17. бела пченица леб
18. `ржан леб
19. јачмен леб
20. црн леб
21. Zwieback
22. пченица гриз
23. суровини тесто
24. куки
25. бонбони - торта (просек)
26. торта со јаболки
27. говедско месо (полу масти)
28. говедско aitchbone
29. говедско месо сало
30. говедско месо во конзерва
31. Horsemeat
32. јагнешко (полу масти)
33. коза рифови
34. овци рамо
35. овци филе
36. овци масти
37. телешко polumasno
38. телешко тело
39. телешко месо рифови
40. јагне
41. јагне рифови
42. свинско (полу масти)
43. филе на свинско месо
44. кременадли
45. свинско печење
46. суровини пушеле шунка
47. сланина (полу масти)
48. свинско црниот дроб
49. цвест
50. пржена сланина
51. домашни зајачко месо
52. пржени колбаси
53. пржени Debrecin колбас
54. пифтија
55. варени солени шунка
56. Boloney
57. Liverwurst
58. елен
59. Срна
60. шума зајак
61. поле зајак
62. дива свиња
63. домашни патка
64. патка месо без маснотии
65. Турција
66. гуска
67. гуска црниот дроб
68. пилешко
69. пилешки џигер
70. птици
71. Mallard
72. фазан
73. еребица
74. сардини (цела конзервирана вода)
75. сардини (свежи)
76. ослиќ
77. Gilthead
78. Surmullet
79. треска (свежа)
80. харинга (свежи)
81. харинга (маринирани)
82. харинга (чадена)
83. сардина
84. скуша
85. Devilfish
86. лист
87. туна (свежи)
88. конзервирана туна
89. Гаџон
90. есетра
91. никне
92. јагула (свежи)
93. јагула (чадена)
94. штука
95. крап
96. Dace
97. нависоко
98. лосос (свежи)
99. конзервирана лосос
100. пастрмка
101. варен мида
102. ракчиња (свежа)
103. вид рак во конзерва
104. јастог (варен)
105. конзервирана рак
106. полжав
107. жаба бутче
108. јастог (свежи)
109. јастог во конзерва
110. желка
111. мајчиното млеко
112. кравјо млеко, матеница, неварен (свежи)
113. кравјо млеко, бегло
114. кондензирана кравјо млеко, незасладена
115. млеко кондензирана кравјо, засладен
116. млеко во прав кравјо, целата засладен
117. овчо млеко
118. козјото млеко
119. кобила на млеко
120. павлака со 35% масленост
121. матеница
122. шлаг
123. кефир
124. јогурт
125. свежо сирење
126. путер
127. Brie
128. Камембер
129. козјо сирење (во просек)
130. Ementaler
131. холандски сирење
132. пармезан
133. целата пилешко јајца 48 гр
134. целата пилешко јајца 100 г
135. кокошката е жолчка од јајце 100 г
136. Кокошка белка од јајце 100 г
137. пилешко јајца во прав
138. патка јајце 100 г
139. Турција јајца 100 г
140. паштета јајца 100 г
141. лук (сијалицата)
142. морски алги (сув)
143. артишок (за јадење дел)
144. модар патлиџан (суровини)
145. Манголд
146. цвекло (суровини)
147. цвекло (варени)
148. моркови (суровини)
149. моркови (варен)
150. моркови (варен, конзервирана)
151. целер (суровини)
152. целер (варен, конзервирана)
153. култивирани печурки, свежи
154. култивирани печурки (конзервирана)
155. Boletus
156. жолта Chanterelle печурки
157. зелка (суровини)
158. брокули (суровини)
159. брокули (варени)
160. зелена
161. карфиол (суровини)
162. карфиол (варени)
163. Chives (суровини)
164. тиква
165. краставица
166. спанаќ (суровини)
167. спанаќ (варен)
168. бел грав
169. боранија, суровини и
170. боранија (варен, конзервирана)
171. зелена салата
172. леќа (сув)
173. пченка (суровини)
174. диња
175. ротквица (суровини)
176. репа, корен (суровини)
177. кромид (суровини)
178. кромид (сув)
179. црвени кромид
180. слатки компири (суровини)
181. магдонос (суровини)
182. магдонос (сув)
183. црвена пиперка
184. зелен бибер
185. праз (суровини)
186. грав (сува)
187. грашок (варен, конзервирана)
188. компир (суровини)
189. Potatoe (печени во рерна)
190. Potatoe (варени, излупени)
191. Potatoe (пржена)
192. Potatoe (чипс)
193. рен (суровини)
194. соја микроб
195. соја целата сушени семки
196. соја, ферментирани семиња
197. доматено (суровини)
198. доматено (варен, конзервирана)
199. доматно пире во кутии
200. сок од домати, солени
201. доматено (сув)
202. сончогледово семе
203. кајсија (свежи)
204. кајсија (сушени)
205. кајсија компот, конзервирана
206. боровинки (свежи)
207. боровинки, конзервирана задушени
208. бадем (сув)
209. ананас (свежи)
210. ананас (конзервирана во сок)
211. кикирики (сув)
212. кикирики (печени)
213. компот од различни плодови, конзервирана
214. дуња (свежи)
215. датуми (свежи)
216. датуми, овошје со шеќер
217. смокви (свежи)
218. смокви (сув)
219. јагоди (свежи)
220. јагода компот конзервирана
221. јагода (џем)
222. малини (свежи)
223. малина џем во конзерва
224. малини (свеж сок)
225. калинка, слатка калинка (свежи)
226. рибизли, црвена и бела
227. цариградско грозде (свежи)
228. лешник (сув)
229. орев (сув)
230. маслинесто зелена (свежи)
231. црни маслинки (свежи)
232. маслинки (солени)
233. портокал (свежи)
234. портокал (свеж сок)
235. грејпфрут (свежи)
236. грејпфрут (свеж сок)
237. грејпфрут, задушени исечени, конзервирана
238. сок од грејпфрут во лименки
239. праски (свежи)
240. круши (свежи)
241. круша, конзервирана во сируп
242. круши (сув)
243. јаболко (свежи)
244. јаболка, захаросани конзервирана
245. сливи (свежи)
246. Pandied слива конзервирана
247. грозје (свежи)
248. грозје (свеж сок)
249. грозје (сува)
250. караница (свежи)
251. караница мармалад
252. путер, Неподправената (свежи)
253. какао - путер
254. животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст)
255. растително масло (просек)
256. маслиново масло
257. маргарин (просек)
258. мајонезот (купени)
259. мајонезот (домашна)
260. бонбони (во просек)
261. какао во прав
262. карамел
263. чоколадо мешање
264. млечно чоколадо
265. џемови (просек)
266. желе (просек)
267. меласа
268. природен пчелин мед
269. сируп
270. нерафинирано шеќер
271. бел рафиниран шеќер

знаеш


1. Храна богата со фосфор кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу фосфор?
2. Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова морска риба имаат најмногу витамин Б1?
3. Диета без јаглени хидрати Кои еленово има најмалку јагленохидрати?
4. Диета без калциум Кои морските риби имаат најмалку калциум?
5. ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои живина јајца имаат најмногу витамин Е?
6. Диета без калциум Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калциум?
7. Диета без SODIUM Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку натриум?
8. Храна богата со протеини Кои овошје и овошни производи имаат најмногу протеини?
9. ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурово млеко има најмалку витамин Е?
10. Витамини и минерали во Храна кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини и минерали?
11. Храна богата со калиум Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу калиум?
12. Диета без SODIUM Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку натриум?
13. Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини Б2?
14. ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории кој го подготвил - преработени птици имаат најмалку калории?
15. ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработени масти и масни материи имаат најмалку витамин А?
16. Диета без Јагленохидрати кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку јагленохидрати?
17. Минерали во Храна Кои подготвени - преработени масти и масни супстанции кои имаат најмногу минерали?
18. ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - суровини и школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Ц?
19. Диета без калциум Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калциум?
20. ВИТАМИН Ц во храната Кои млеко има најмногу витамин Ц?
21. Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои птици имаат најмногу витамин Б1?
22. Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу минерали?
23. Минерали во Храна Кои неподготвени - сурова храна има најмногу минерали?
24. Јаглени хидрати храна богата Кои неподготвени - сурова храна има најмногу јаглехидрати?
25. Диета без Јагленохидрати Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку јагленохидрати?
26. Диета без калиум Кои неподготвени - суровини и морските риби имаат најмалку калиум?
27. Витамини во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамини?
28. Диета без SODIUM Кои овошје и овошни производи имаат најмалку натриум?
29. МАГНЕЗИУМ храна богата Кои еленово има најмногу магнезиум?
30. ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмалку витамин А?
31. Витаминот А во Храна Кои неподготвени - сурова морска риба имаат најмногу витамин А?
32. Витамини во Храна кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмногу витамини?
33. ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - обработена храна има најмногу витамин Е?
34. Витамин Б1 во храната Кои месни производи имаат најмалку витамин Б1?
35. ХРАНА ЗА губење на тежината Кои школки, ракови и сл имаат најмалку масти?
36. Минерали во Храна кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку минерали?
37. Храна богата со калиум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу калиум?
38. Диета без IRON кој го подготвил - преработени ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку железо?
39. Храна богата со железо Кои неподготвени - сурови масти и масни супстанции кои имаат најмногу железо?
40. Диета без калиум кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмалку калиум?
41. Диета без IRON Кои неподготвени - сурово млеко има најмалку железо?
42. Витамини и минерали во Храна Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини и минерали?
43. Диета без јаглени хидрати Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку јагленохидрати?
44. Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу витамин Б2?
45. ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Е?
46. Диета без калциум кој го подготвил - преработени масти и масни материи имаат најмалку калциум?
47. ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - сурови масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Ц?
48. Диета без фосфор Кои неподготвени - сурово млеко има најмалку фосфор?
49. Диета без калциум Кои месо има најмалку калциум?
50. Витамини во Храна Кои неподготвени - сурово млеко има најмногу витамини?
51. Витамини и минерали во Храна кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамини и минерали?
52. ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин Е?
53. ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени масти и масни материи имаат најмалку витамин Е?
54. ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку витамин Ц?
55. Витамини и минерали во Храна Кои подготвени - обработено месо има најмногу витамини и минерали?
56. Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмногу витамин Б1?
57. ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмногу витамин А?
58. ХРАНА ЗА телесната тежина Кои неподготвени - суровини и морските риби имаат најмногу масти?
59. ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - обработена храна има најмалку витамин А?
60. ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - сурова ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витаминот Б6?
61. Диета без фосфор Кои неподготвени - сурова ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку фосфор?
62. Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?
63. Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку витамин Б1?
64. ХРАНА ЗА губење на тежината Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмалку масти?
65. Диета без IRON кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку железо?
66. Храна богата со железо Кои месо има најмногу железо?
67. Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои масти и масни материи имаат најмалку витамин Б1?
68. Храна богата со протеини кој го подготвил - преработени млеко има најмногу протеини?
69. Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурово месо има најмалку витамин Б1?
70. Диета без IRON Кои школки, ракови и сл имаат најмалку железо?
71. ХРАНА ЗА губење на тежината Кои неподготвени - сурови масти и масни материи имаат најмалку масти?
72. Диета без калциум Кои птици имаат најмалку калциум?
73. Јаглени хидрати храна богата Кои живина јајца имаат најмногу јаглехидрати?
74. Храна богата со калиум кој го подготвил - преработени ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу калиум?
75. ХРАНА ЗА губење на тежината кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку масти?
76. ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории кој го подготвил - преработени млеко има најмалку калории?
77. Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку Витамин Б2?
78. ВИТАМИН А во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамин А?
79. Храна богата со натриум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу натриум?
80. Храна богата со магнезиум Кои слатководни риби имаат најмногу магнезиум?
81. ВИТАМИН А во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин А?
82. Храна богата со калциум кој го подготвил - преработени масти и масни супстанции кои имаат најмногу калциум?
83. Јаглени хидрати храна богата кој го подготвил - обработена храна има најмногу јаглехидрати?
84. ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - обработена храна има најмногу витаминот Б6?
85. ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои еленово има најмногу калории?
86. Храна богата со калциум Кои неподготвени - сурови масти и масни супстанции кои имаат најмногу калциум?
87. Храна богата со јаглени хидрати кој го подготвил - преработени морска риба имаат најмногу јаглехидрати?
88. ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмногу витамин Ц?
89. Витамини во Храна Кои неподготвени - суровини и школки, ракови и сл имаат најмногу витамини?
90. ХРАНА ЗА губење на тежината Кои масти и масни материи имаат најмалку масти?
91. ВИТАМИН Б6 во храната Кои живина јајца имаат најмногу витамин Б6?
92. Витамини и минерали во храната Кои морските риби имаат најмалку витамини и минерали?
93. Диета без фосфор кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку фосфор?
94. Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку Витамин Б2?
95. Витамини во Храна Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу витамини?
96. Храна богата со јаглени хидрати Кои млеко има најмногу јаглехидрати?
97. ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова птици имаат најмногу витамин Е?
98. Храна богата со магнезиум Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу магнезиум?
99. Витамини и минерали во храната Кои неподготвени - сурово млеко има најмалку витамини и минерали?
100. Диета без магнезиум Кои слатководни риби имаат најмалку магнезиум?
101. ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои неподготвени - сурова храна има најмногу калории?
102. Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - сурова птици имаат најмногу витамин Б2?
103. ХРАНА ЗА губење на тежината кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмалку масти?
104. Витамин Б2 ВО ХРАНА Кои птици имаат најмалку витамин Б2?
105. Храна богата со калциум кој го подготвил - обработуваат живина има најмногу калциум?
106. ВИТАМИН Ц во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Ц?
107. Витаминот А во Храна Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмалку витамин А?
108. ВИТАМИН Б6 во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б6?
109. Храна богата со калциум кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу калциум?
110. ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработени морска риба имаат најмалку витамин А?
111. Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамини и минерали?
112. Диета без Јагленохидрати Кои ферментирани сирења имаат најмалку јагленохидрати?
113. Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова птици имаат најмногу витамин Б1?
114. ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработени ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин А?
115. Диета без калциум Кои месни производи имаат најмалку калциум?
116. Храна богата со калциум Кои ферментирани сирења имаат најмногу калциум?
117. Диета без магнезиум Кои морските риби имаат најмалку магнезиум?
118. Храна богата со протеини Кои неподготвени - сурова ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу протеини?
119. Храна богата со калиум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу калиум?
120. Витамини и минерали во храната кој го подготвил - обработена храна има најмногу витамини и минерали?
121. Витамин Б1 ВО ХРАНА кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамин Б1?
122. Диета без магнезиум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку магнезиум?
123. Диета без калциум кој го подготвил - преработени морска риба имаат најмалку калциум?
124. Диета без Јагленохидрати Кои школки, ракови и сл имаат најмалку јагленохидрати?
125. Диета без ПРОТЕИН Кои житарки и житни производи имаат најмалку протеини?
126. Храна богата со фосфор Кои птици имаат најмногу фосфор?
127. ВИТАМИН Ц во храната Кои месни производи имаат најмалку витамин Ц?
128. Диета без калиум Кои масти и масни материи имаат најмалку на калиум?
129. ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - сурова храна има најмногу витамин Ц?
130. Витамини и минерали во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамини и минерали?
131. Диета без IRON Кои неподготвени - сурова храна има најмалку железо?
132. Витамини во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамини?
133. Диета без магнезиум Кои птици имаат најмалку магнезиум?
134. ВИТАМИН А во храната Кои еленово има најмалку витамин А?
135. Витамини и минерали во храната кој го подготвил - преработени масти и масни материи имаат најмалку витамини и минерали?
136. Витаминот А во Храна Кои неподготвени - сурови масти и масни материи имаат најмалку витамин А?
137. ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени млеко има најмалку витамин Е?
138. ХРАНА ЗА телесната тежина кој го подготвил - преработени ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу дебели?
139. Диета без калиум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку на калиум?
140. ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калории?
141. ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои неподготвени - сурово месо има најмалку калории?
142. Диета без IRON Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку железо?
143. ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - преработени млеко има најмалку витамин Ц?
144. Диета без SODIUM Кои морските риби имаат најмалку натриум?
145. ВИТАМИН А во храната Кои неподготвени - сурова храна има најмногу витамин А?
146. Јаглени хидрати храна богата кој го подготвил - преработени ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу јаглехидрати?
147. ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - сурова живина има најмалку витамин Ц?
148. Која храна богата со натриум Кои живина јајца имаат најмногу натриум?
149. Храна богата со протеини Кои неподготвени - сурово млеко има најмногу протеини?
150. Храна богата со калциум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу калциум?
151. Витамини во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамини?
152. Храна богата со протеини Кои неподготвени - суровини и морските риби имаат најмногу протеини?
153. Витамин Б2 во храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамин Б2?
154. ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова живина има најмногу витамин Е?
155. Витамини и минерали во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини и минерали?
156. Витамини и минерали во храната Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмалку витамини и минерали?
157. Витамини и минерали во храната Кои неподготвени - сурово месо има најмалку витамини и минерали?
158. ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои морските риби имаат најмногу калории?
159. ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои месо има најмногу витамин Е?
160. ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои месни производи имаат најмногу витамин Е?
161. МАГНЕЗИУМ храна богата кој го подготвил - преработени ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу магнезиум?
162. Диета без ПРОТЕИН Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмалку протеини?
163. ХРАНА ЗА губење на тежината Кои неподготвени - сурово месо има најмалку масти?
164. Храна богата со натриум Кои подготвени - преработени млеко има најмногу натриум?
165. ХРАНА ЗА губење на тежината кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку масти?
166. ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории кој го подготвил - преработени масти и масни материи имаат најмалку калории?
167. Витаминот А во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамин А?
168. Храна богата со калиум кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу калиум?
169. Витамини во Храна кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку витамин?
170. Храна богата со јаглени хидрати Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу јаглехидрати?
171. Витаминот А во Храна Кои месото има најмногу витамин А?
172. Диета без фосфор кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку фосфор?
173. ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои неподготвени - сурова живина има најмногу калории?
174. ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои неподготвени - сурови масти и масни материи имаат најмалку калории?
175. Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку витамин Б1?
176. Витамини во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамини?
177. Храна богата со калиум кој го подготвил - обработена храна има најмногу калиум?
178. ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои неподготвени - сурова птици имаат најмногу калории?
179. Храна богата со протеини Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу протеини?
180. Витамини и минерали во Храна кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмногу витамини и минерали?
181. Храна богата со калциум Кои неподготвени - сурова птици имаат најмногу калциум?
182. Диета без фосфор Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку фосфор?
183. Витамин Б1 во храната кој го подготвил - обработуваат живина има најмногу витамин Б1?
184. Диета без магнезиум Кои овошје и овошни производи имаат најмалку магнезиум?
185. Храна богата со железо кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмногу железо?
186. Диета без калциум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку калциум?
187. Витамини и минерали во храната кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку витамини и минерали?
188. Диета без IRON Кои месо има најмалку железо?
189. МАГНЕЗИУМ храна богата Кои птици имаат најмногу магнезиум?
190. Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова храна има најмалку витамин Б1?
191. ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку витамин А?
192. Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработени морска риба имаат најмалку витамин Б2?
193. Витамин Б1 ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу витамин Б1?
194. Диета без магнезиум Кои месни производи имаат најмалку магнезиум?
195. ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - обработуваат живина има најмногу витаминот Б6?
196. Храна богата со натриум Кои морските риби имаат најмногу натриум?
197. Храна богата со протеини кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу протеини?
198. Храна богата со калциум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу калциум?
199. ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Е?
200. ХРАНА ЗА губење на тежината кој го подготвил - преработени масти и масни материи имаат најмалку масти?
201. Храна богата со калциум Кои месни производи имаат најмногу калциум?
202. Диета без калиум Кои неподготвени - сурова живина има најмалку калиум?
203. ВИТАМИН А во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин А?
204. Храна богата со магнезиум кој го подготвил - преработени морска риба имаат најмногу магнезиум?
205. ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - обработено месо има најмногу витаминот Б6?
206. Храна богата со железо Кои птици имаат најмногу железо?
207. Храна богата со магнезиум кој го подготвил - преработени масти и масни супстанции кои имаат најмногу магнезиум?
208. ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калории?
209. Витамини во Храна Кои неподготвени - сурово млеко има најмалку витамин?
210. Витамини во Храна Кои неподготвени - сурови масти и масни материи имаат најмалку витамини?
211. Витамин Б1 ВО ХРАНА кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини Б1?
212. Витамини и минерали во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамини и минерали?
213. Диета без калиум кој го подготвил - преработени морска риба имаат најмалку калиум?
214. Диета без ПРОТЕИН Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку протеини?
215. ХРАНА ЗА телесната тежина Кои морските риби имаат најмногу масти?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more