logo
vrsta

морски риби1. сардини (цела конзервирана вода)

2. сардини (свежи)

3. ослиќ

4. Gilthead

5. Surmullet

6. треска (свежа)

7. харинга (свежи)

8. харинга (маринирани)

9. харинга (чадена)

10. сардина

11. скуша

12. Devilfish

13. лист

14. туна (свежи)

15. конзервирана туна


Kalorije:


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои морските риби имаат најмалку калории?
>> ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои морските риби имаат најмногу калории?

Ugljikohidrati:


>> Храна богата со јаглени хидрати Кои морските риби имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кои морските риби имаат најмалку јагленохидрати?

Proteini:


>> Храна богата со протеини Кои морските риби имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои морските риби имаат најмалку протеини?

Masti:


>> ХРАНА ЗА телесната тежина Кои морските риби имаат најмногу масти?
>> ХРАНА ЗА губење на тежината Кои морските риби имаат најмалку масти?

Vitamini:


>> Витамини во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои морските риби имаат најмалку витамин?

Minerali:


>> Минерали во Храна Кои морските риби имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои морските риби имаат најмалку минерали?


види исто така:

ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - преработени морска риба имаат најмногу витамин Ц?
Диета без SODIUM кој го подготвил - преработени морска риба имаат најмалку натриум?
Храна богата со протеини Кои неподготвени - суровини и морските риби имаат најмногу протеини?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои морските риби имаат најмногу витамин Б6?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработени морска риба имаат најмалку витамин Б2?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - сурова морска риба имаат најмалку витамин Б6?
Витамини во Храна Кои морските риби имаат најмалку витамин?
Витамини во Храна Кои неподготвени - суровини и морските риби имаат најмалку витамин?
Диета без калциум Кои неподготвени - сурова морска риба имаат најмалку калциум?
Диета без Јагленохидрати кој го подготвил - преработени морска риба имаат најмалку јагленохидрати?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


зелка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
торта со јаболки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маргарин (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, бегло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјото млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сланина (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, варени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карфиол (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во зелка (суровини)?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во торта со јаболки?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во маргарин (просек)?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во кравјо млеко, бегло?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во стаклен зрно ориз, суровини и?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во козјото млеко?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more