logo
vertikala

Јаглени хидрати храна богата
Која храна има најмногу јаглехидрати?


Јаглени хидрати храна богата Која храна има најмногу јаглехидрати?


1. бел рафиниран шеќер содржи 99.50 г јаглехидрати Храна 100g

2. нерафинирано шеќер содржи 96.00 г јаглехидрати Храна 100g

3. бонбони (во просек) содржи 94.00 г јаглехидрати Храна 100g

4. ориз снегулки содржи 87.00 г јаглехидрати Храна 100g

5. корнфлекс содржи 84.60 г јаглехидрати Храна 100g

6. диња содржи 82.00 г јаглехидрати Храна 100g

7. стаклен зрно ориз, суровини и содржи 78.20 г јаглехидрати Храна 100g

8. карамел содржи 77.80 г јаглехидрати Храна 100g

9. природен пчелин мед содржи 77.20 г јаглехидрати Храна 100g

10. ориз зрна (не излупени) содржи 77.00 г јаглехидрати Храна 100g

11. куки содржи 77.00 г јаглехидрати Храна 100g

12. суровини тесто содржи 76.50 г јаглехидрати Храна 100g

13. полузрнесто содржи 76.10 г јаглехидрати Храна 100g

14. пченица гриз содржи 76.00 г јаглехидрати Храна 100g

15. доматено (сув) содржи 76.00 г јаглехидрати Храна 100g

16. црвени кромид содржи 75.40 г јаглехидрати Храна 100g

17. датуми, овошје со шеќер содржи 75.40 г јаглехидрати Храна 100g

18. сируп содржи 74.00 г јаглехидрати Храна 100g

19. датуми (свежи) содржи 73.00 г јаглехидрати Храна 100g

20. Zwieback содржи 72.50 г јаглехидрати Храна 100g

21. јачмен брашно содржи 72.30 г јаглехидрати Храна 100g

22. џемови (просек) содржи 70.10 г јаглехидрати Храна 100g

23. оризово брашно содржи 70.00 г јаглехидрати Храна 100g

24. грозје (сува) содржи 69.70 г јаглехидрати Храна 100g

25. пченично брашно содржи 69.40 г јаглехидрати Храна 100g

26. пченка жито содржи 69.00 г јаглехидрати Храна 100g

27. јагода (џем) содржи 68.00 г јаглехидрати Храна 100g

28. овес содржи 65.00 г јаглехидрати Храна 100g

29. желе (просек) содржи 65.00 г јаглехидрати Храна 100g

30. овес снегулка содржи 64.40 г јаглехидрати Храна 100g>> Јаглени хидрати храна богата Која храна има најмногу јаглехидрати?
>> Диета без јаглени хидрати Која храна има најмалку јагленохидрати?

Житарици и житни производи
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои житарки и житни производи имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без јаглени хидрати Кои житарки и житни производи имаат најмалку јагленохидрати?

месо
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои месо има најмногу јаглехидрати?
>> Диета без јаглени хидрати Кои месо има најмалку јагленохидрати?

деликатеси
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои месни производи имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кои месни производи имаат најмалку јагленохидрати?

еленово
>> Јаглени хидрати храна богата Кои еленово има најмногу јаглехидрати?
>> Диета без јаглени хидрати Кои еленово има најмалку јагленохидрати?

живина
>> Јаглени хидрати храна богата Кои живина има најмногу јаглехидрати?
>> Диета без јаглени хидрати Кои живина има најмалку јагленохидрати?

птици
>> Јаглени хидрати храна богата Кои птици имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без јаглени хидрати Кои птици имаат најмалку јагленохидрати?

морски риби
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои морските риби имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кои морските риби имаат најмалку јагленохидрати?

слатководна риба
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои слатководни риби имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кои слатководни риби имаат најмалку јагленохидрати?

Школки, ракови, итн
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои школки, ракови и сл имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кои школки, ракови и сл имаат најмалку јагленохидрати?

млеко
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои млеко има најмногу јаглехидрати?
>> Диета без јаглени хидрати Кои млеко има најмалку јагленохидрати?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Јаглени хидрати храна богата Кои ферментирано млеко, павлака итн имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без јаглени хидрати Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку јагленохидрати?

ферментирани сирења
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои ферментирани сирења имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кои ферментирани сирења имаат најмалку јагленохидрати?

живина јајца
>> Јаглени хидрати храна богата Кои живина јајца имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без јаглени хидрати Кои живина јајца имаат најмалку јагленохидрати?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку јагленохидрати?

Овошје и овошни производи
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои овошје и овошни производи имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кои овошје и овошни производи имаат најмалку јагленохидрати?

масни супстанции
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кои масти и масни материи имаат најмалку јагленохидрати?

Шеќери и шеќер деривати
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу јаглехидрати?
>> Диета без Јагленохидрати Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку јагленохидрати?


види исто така:

Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - сурова храна има најмногу витамини и минерали?
Диета без IRON кој го подготвил - обработена храна има најмалку железо?
Диета без калциум Кои храни имаат најмалку калциум?
ХРАНА ЗА телесната тежина кој го подготвил - обработена храна има најмногу дебели?
Витамини и минерали во храната кој го подготвил - обработена храна има најмногу витамини и минерали?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - сурова храна има најмалку витамин Ц?
ВИТАМИН Ц во храната Која храна има најмалку витамин Ц?
Диета без магнезиум Кои неподготвени - сурова храна има најмалку магнезиум?
Храна богата со фосфор Која храна има најмногу фосфор?
Диета без калиум Која храна има најмалку калиум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


жаба бутче ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, варени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја, ферментирани семиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црни маслинки (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагода (џем) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карамел ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (маринирани) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маргарин (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
треска (свежа) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
желе (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелен бибер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
желка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
холандски сирење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пифтија ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Кокошка белка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут, задушени исечени, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
суровини тесто ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во жаба бутче?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во спанаќ (варен)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во стаклен зрно ориз, варени?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во соја, ферментирани семиња?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во црни маслинки (свежи)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во јагода (џем)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more